سوز و گداز سانسورچیان استبداد از اقدام اینستاگرام

کیهان شریعتمداری که در حقیقت می‌توان آن را فاضلاب رسانه‌های حکومتی نامید، در تاریخ ۱ بهمن ۹۸ در مقاله‌ای با عنوان «چرا ترور رسانه‌ای «حاج قاسم» بی‌جواب مانده است؟ سوزش عمیق دیکتاتوری آخوندی از حذف عکس‌ها و پوسترهای تبلیغاتی مربوط به پاسدار قاسم سلیمانی را به نمایش گذاشته است. این رسانهٔ مشاطه‌گر دیکتاتور، گویا فراموش کرده است که شبکه‌های اجتماعی مطرح مانند اینستاگرام،‌ توئیتر و تلگرام برای برقراری ارتباط و پیوند بین شهروندان کشورهای مختلف ایجاد شده‌اند و در قوانین آنها اشاعه و تبلیغ خشونت و از جمله تروریسم جایی ندارد.

قلم به مزد کیهان یا می‌داند و به عمد خود را به‌ندانستن می‌زند یا فراموش کرده است که اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی ملک طلق حکومت نیستند تا بشود آنها را به دیواری برای تبلیغ خشونت سازمان‌یافته و تروریسم افسارگسیختهٔ ولایت فقیه تبدیل کرد. قاسم سلیمانی به‌عنوان یک تروریست بین‌المللی پیشانی سیاه‌تر از آن بود که بتوان او را به‌عنوان یک «قهرمان ملی» به خورد جهان امروز داد و آب از آب تکان نخورد.

طلبکاری و توقع بیجای آخوندی از اینستاگرام

این طلبکاری آخوندی و توقع بیجا از اینستاگرام در این مقاله این‌گونه بازتاب یافته است:

«مثلاً قرار بود از طریق شبکه‌هایی مانند اینستاگرام و توئیتر و تلگرام، صدای ما به دنیا برسد، اما اکنون شاهد هستیم که با این ابزار مجازی غیربومی ‌نه تنها به هموطن خود در داخل کشور نمی‌توانیم پیام تسلیت بفرستیم، بلکه حتی به فردی که یک متر با او فاصله داریم هم نمی‌توانیم یک عکس ساده بفرستیم! چون اربابان اینستاگرام تحریم کرده‌اند!»

دیکتاتوری دینی کیسه دوخته و انتظار دارد که همان‌طور که در داخل کشور قلم‌ها را می‌شکند، رسانه‌هایی مانند اینستاگرام، توئیتر و تلگرام را نیز به انحصار درآورد تا هر آنچه را که وزارت بدنام و سایت‌های زنجیره‌ای تولید می‌کنند نشخوار و بازنشخوار نمایند. وقتی سرش به صخره‌ها سخت واقعیت در جهان خارج اصابت می‌کند به خود می‌آید و این‌گونه فریاد و فغان برمی‌آورد:

«تیغ این شبکه ضداجتماعی فیلم و عکس محور، فقط به پیکر چندین خبرگزاری و سایت معروف داخل کشور کشیده نشد، بلکه بسیاری از چهرهای برجسته سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و هم‌چنین چهره‌های هنری و ورزشی، خبر دادند که پست‌های آنها درباره شهید سلیمانی چندین‌بار حذف شده است و در بعضی موارد صفحات شخصی آنها نیز به‌طور کلی و با همه پست‌های آن از دسترس خارج شده است».

بخشی از سوابق مشعشع وزارت بدنام در فضای مجازی

این مظلوم‌نمایی و اظهار عجز در حالی است که استبداد دینی با بذل هزینه‌های نجومی و به خدمت گرفتن یک ارتش سایبری و خر به خروار اکانت جعلی، صفحات قلابی و سایتها و وب‌لاگ‌های مشعشع برای انتشار دروغ و مقابله با قیام‌کنندگان به‌وجود آورده و دست‌اندازی به حریم گردش آزاد اطلاعات را به جایی رسانده است که به نام هویت واقعی افراد و شخصیتها دست به ساختن اکانت و نشر بی‌در و پیکر دروغ می‌زند.

در روز ۲۵ مهر ۹۷ خبرگزاری رویتر اعلام کرد توئیتر یک صندوق از حدود ۱۰ میلیون توئیتی را که گفته شده بالقوه محصول عملیات با پشتیبانی دولتی روسیه و ایران بوده‌اند، منتشر کرده است.

به‌نوشته رویتر، این کشف نشانگر ابعاد و ماهیت کارزارهای دروغپراکنی طرف‌های نامبرده است.

توئیتر گفته است قبل از بسته شدن این حسابها، کل این حسابها که افشا‌ شده‌اند به بیش از ۱۰ میلیون توئیت می‌رسد و دو میلیون عکس و فیلم را هم شامل می‌شود...

پیش از آن روز ۳۰ مرداد ۹۷ فیس‌بوک نیز طی بیانیه‌یی اعلام کرده بود:

«امروز چندین صفحه، گروه و حساب کاربری را به‌خاطر رفتار غیرقابل اعتماد در فیس‌بوک و اینستاگرام حذف کردیم. برخی از این فعالیت‌ها از ایران منشأء می‌گرفت، و برخی از روسیه. این کمپین‌ها متمایز از یکدیگر فعالیت می‌کردند و ما هیچ پیوند یا هماهنگی بین آنها شناسایی نکردیم. با این حال، آنها با ایجاد شبکه‌هایی از حساب‌های کاربری برای گمراه کردن دیگران درباره این‌که چه کسی بودند و چه کاری انجام می‌دادند، از تاکتیک‌های مشابهی استفاده کردند».

در همان تاریخ اتانیل گلیچر، رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیت سایبری فیس‌بوک، طی بیانیه‌یی اعلام کرد: «ما ۶۵۲ صفحه، گروه و حساب کاربری دخیل در رفتارهای غیرطبیعی هماهنگ شده که در ایران به راه افتاده بود و مردم را در سراسر شبکه اینترنت در خاورمیانه، آمریکای لاتین، بریتانیا و آمریکا هدف قرار می‌داد حذف کردیم».

در تاریخ ۱ شهریور ۹۷ گوگل اعلام کرد ۳۹ کانال مرتبط با رادیو و تلویزیون حکومت ایران در شبکه یوتیوب را شناسایی و مسدود کرده است. افزون بر آنها، شش وبلاگ در بلاگر و ۱۳ حساب کاربری در گوگل پلاس نیز توسط شرکت گوگل مسدود شده است.

حساب‌سازی در توئیتر

جدید‌ترین اقدام سپاه سایبری آخوندی در آبان ۹۸ که البته بسیار ناشیانه و نپخته انجام شده، استفاده از مشخصات الکسیس کوهلر، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه بود. پس از حساب‌سازی به نام این شخصیت فرانسوی، سربازان بدنام نظام با انتشار ۶ توئیت در حساب مربوطه، از قول او نوشتند که مجاهدین به‌زودی از فرانسه اخراج می‌شوند!

جالب این‌که «هر ۶ توئیت به‌نحو نامتعارف همزمان در ساعت ۴ و ۶ دقیقه بامداد به وقت پاریس بر روی شبکه رفته که نشان می‌دهد منشاء آنها نه کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه بلکه سایبری رژیم بوده است. هیچ‌یک از ۶ توئیت مجعول اطلاع