سیل‌بندی که ۱۳سال ترمیم نشد و فاجعه آفرید

سخنرانی و وعده‌های تو خالی رئیس‌جمهور ارتجاع در چابهار که پس از گذشت یک هفته از وقوع سیل ویرانگر در سیستان و بلوچستان ایراد کرد، غیر از یک مشت مداهنهٔ آخوندی، تاکنون چیزی برای مردم محرومی که هست و نیست‌شان در اثر سیل برباد رفته، در برنداشته‌ است.

روحانی هر چند در این دیدار «بازسازی ویرانی‌ها و درمان مصدومان احتمالی و جبران خسارت‌ها» را اقداماتی فوری خواند که باید انجام گیرد؛ اما طبق معمول مشخص نکرد منظورش از این‌که «باید» بشود کیست که باید بکند و در چه تاریخی؟!. وی در عوض با دجالگری آخوندی سیل را «منشأ خیر» برای سیستان و بلوچستان خواند!

«درست است که سیل برای شما مشکل ایجاد کرد، اما در آینده برای این استان منشأ خیر خواهد شد».(سایت روحانی ۲۸دی ۹۸ )

روحانی هم‌چنین با منت گذاشتن بر سر مردم محروم وقیحانه از خدمات «ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی که همه امکانات خود را پای کار آوردند» تمجید کرد.(آخوند روحانی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در سیستان و بلوچستان – ۲۸دی ۹۸ )

منظور آخوند روحانی از «منشأ خیر» وعده‌های تو خالی بود که جهت ایجاد «راه‌آ‌هن چاه‌بهار، کشتی، اتوبان و فرودگاه» در این دیدار حواله داده‌ بود؛ همان وعده و وعید‌های بدون پشتوانه‌ٔ اجرایی که کارگزاران نظام معمولاً در شب انتخابات و یا به‌هنگام قرار گرفتن در تنگنا، مثل نقل و نبات بر زبان جاری می‌کنند.

سیل‌بندی که ۱۳سال است ترمیم نشده

رئیس جمهور ارتجاع که در وحشت از قیامهای پی‌درپی ماه‌های اخیر ناگزیر بود در برابر مردم بر غلظت چرب‌زبانی‌هایش بیافزاید؛ تا مبادا در اثر بی‌کفایتی و بی‌عملی کارگزاران رژیم در قبال این فاجعه خیزش دیگری برپاگردد، بر اجرای فوری «طرح‌ها و پروژه‌هایی که باید در استان انجام شود» تأکید کرد اما اظهارات نمایندهٔ استان سیستان و بلوچستان رژیم در شورای عالی استانها بی‌اساس بودن «طرح و پروژه‌های» ادعایی روحانی را برملا و بی‌عملی و فساد کارگزاران رژیم را گواهی نمود. این مهرهٔ رژیم اعتراف کرد:

«سال ۱۳۸۵ طوفان «گونو» سیل‌بند این منطقه را تخریب کرد و در حالی‌که احداث آن فقط یک هفته کار داشت،۱۳ سال به‌آن توجهی نشد. اگر مسئولان، این سیل‌بند را ترمیم کرده بودند۷۰ درصد خسارت‌های وارده به‌این منطقه کاهش‌یافته بود!»(سایت خبر فوری ۳۰دی ۹۸ )

حبیب‌اله دهمرده، نمایندهٔ زابل در مجلس‌ارتجاع، نیز علت خسارات ناشی از این سیل را «بی‌توجهی به‌لایروبی رودخانه‌ها» و نبود «زیرساخت‌های مناسب» دانسته و گفت: «با توجه به‌این‌که وقوع سیل در سیستان و بلوچستان قابل پیش‌بینی بود، می‌توانستیم جلوی خسارتها را بگیریم».(روزنامهٔ آرمان ۲۹دی ۹۸ )

این اعترافات که از دهان مهره‌های خودی نظام بیرون می‌زند، عمق دزدی و فساد در حاکمیت تبهکار آخوندی را نشان می‌دهد که چگونه با بی‌توجهی نسبت به‌مشکلاتی که به‌سادگی قابل حل هستند، موجبات خسارت و ویرانی و بی‌خانمانی دهها هزار تن از مردم نیازمند و محروم را فراهم می‌کنند. مشکلاتی که حل آنها در بعضی موارد بیش از یک ‌هفته طول نمی‌کشد؛ اما ۱۳ سال مدوام مشمول بی‌توجهی رژیم قرار گرفته و منجر به‌ فاجعه‌ای عظیم برای مردم می‌شود.

هزینه‌های میلیاردی جنازه گردانی

روحانی در اظهارات خود در چابهار ضمن چاپلوسی برای ولی‌فقیه درماندهٔ نظام از آغاز تکمیل پروژهٔ ۳۰۰ میلیونی راه‌آهن در استان آن‌هم با اجازهٔ خامنه‌ای خبر داد. این چرب‌زبانی مهوع در حالی است که خلیفهٔ ارتجاع در سخنرانی‌ هفتهٔ گذشتهٔ خود در نمایش جمعه از هر دری سخن گفت اما هیچ اشاره‌یی به‌این فاجعه نکرد؛ اما برای هلاکت قاسم سلیمانی سرکردهٔ سپاه قدس یقه درانی‌ها کرده و جهت جنازه‌ گردانی او طی روزهای اخیر میلیاردها تومان اختصاص داد.

عالم‌زاده، شهردار رژیم در کرمان، در مورد مخارج جنازه گردانی سلیمانی در کرمان می‌گوید: «این اقدامات نزدیک به‌۳ میلیارد تومان برای شهرداری هزینه در بر داشت».(خبرگزاری مهر ۲۴دی ۹۸ )

این خاصه‌ خرجی در شرایطی است که ۲هفته پس از وقوع سیل هنوز غذا و آب ‌آشامیدنی هموطنان سیل‌زدهٔ ما تأمین نیست.

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیدهٔ مقاومت ایران، طی پیامی در همدردی با مردم سیل‌زدهٔ سیستان و بلوچستان با اشاره به‌هزینه‌های هنگفتی که رژیم برای جنگ‌افروزی در منطقه صرف می‌کند، بی‌عملی سردمداران رژیم نسبت به‌مردم محروم این استان را محکوم کرده و تصریح نمود: «این رژیم شهرها و روستاهای ما را در مقابل حوادث طبیعی بی‌دفاع گذاشته و درآمد و ثروت کشور را برای سرکوب مردم و کشتار و هم‌چنین برای جنگ و ترور در عراق و سوریه و لبنان و یمن مصرف می‌کند».

یگانه منشأ‌ خیر

حادثهٔ دلخراش سیل در سیستان و بلوچستان یک‌بار دیگر نشان داد که آنچه در نظام سرکوب و غارت آخوندی مطرح نیست، وضعیت مردم محروم ایران‌ است. فراموش نکرده‌ایم که روحانی سال گذشته در جریان زلزلهٔ کرمانشاه همین وعده‌های دروغ و دجالگرانه را تحویل داده‌ بود اما همگان شاهدند که مردم زلزله‌زده کرمانشاه هم‌چنان بدون کم‌ترین امکانات رفاهی کماکان در چادرها و کانکس‌های کوچک به‌ سر می‌برند.

پس برخلاف رئیس جمهور شیاد ارتجاع که سیل و ویرانی و بی‌خانمانی را منشأ خیر مردم سیستان و بلوچستان می‌خواند، باید گفت که تنها منشأ خیر ملت بزرگ ایران زنان و مردان شورشگر و مجاهدی هستند؛ که عزم جزم کرده‌اند؛ تا بساط این نظام جهل و جنایت را از ریشه برچینند؛ و بر همهٔ دردهای خلق محبوب خود از سیستان و بلوچستان تا آذربایجان و از خوزستان و کردستان تا خراسان لرستان و تمام نقاط ایران این زیباترین وطن نقطهٔ پایان بگذارند.