قیام؛ رویش‌ها و ریزش‌ها

قیام آبان‌ماه ۹۸ و لرزه سرنگونی که بر ارکان حاکمیت ولایت فقیه وارد کرد روحیه ناداشته نیروهای رژیم را بیش‌از‌پیش تضعیف کرد. موضوعی که در همان ساعات اولیه قیام به‌روشنی دیده می‌شد، عجز و درماندگی نیروهای انتظامی در برابر جوانان شورشی و قیام‌آفرینانی بود که مراکز رژیم را هدف قرار می‌دادند.

در این زمینه آخوند علم‌الهدی، امام‌جمعه خامنه‌ای در مشهد، اعتراف می‌کند: «برخی افراد که عشق آنها به رهبر انقلاب جای تردید ندارد مسأله‌دار شدند» و «باورمندی برخی افراد حزب‌الهی به ولایت ضعیف است».

وارفتگی بسیجیان «عاشق ولایت» در جریان قیام آن‌چنان آشکار بود که علم‌الهدی خواستار «توجیه عملی و عقلانی» آنها شد، زیرا «نکته مهم امروز توجیه در این خصوص است که مبدأ اصلی بسیج ولایی بودن آن می‌باشد».

علم‌الهدی در وحشت از قطع باورمندی بسیجیان و سایر نیروهای مزدور رژیم به ولایت خامنه‌ای در ادامه عجزولابه‌هایش اعتراف کرد: «اگر این قشر در عرصه باورمندی به ولایت بالا نباشد، در آن وابستگی به ولایت به‌عنوان یک جریان جدی و قطعی دینی مطرح نباشد و فقط در حد دوستی باشد با توجه به این‌که به عاطفه و احساس هیچ اطمینانی نیست ممکن است با فتنه دشمن همه مثل یک بمب منفجر و پراکنده شوند».(سایت انتخاب ۶آذر ۹۸)

ملاحظه می‌شود که انفجار بمب خشم مردم علیه نظام خصوصاً علیه نیروهای سرکوب و جارو شدن مراکز انتظامی و امنیتی به‌ویژه مراکز بسیج در جریان قیام آبانماه ۹۸، چگونه هراس در دل این ولایتمداران حاکمیت آخوندی انداخته که یکی از مداحان درگاه خلیفه ارتجاع که در جهت تحمیق نیروهای بسیجی و سپاهی اندر باب ولایت خامنه‌ای همواره غلو می‌کرد، اکنون به دست و پا افتاده و در زمینه رخت بربستن محبت ولایت از میان مزدوران بسیجی و سپاهی نگران شده و دیگر تحمیق عاطفی آنها را کارساز نمی‌داند، بلکه بر ضرورت تحمیق آنها از طریق « توجیه عملی و عقلانی» تأکید می‌کند.

نگرانی و هراس این آخوند حراف بسیار واقعی است، زیرا نیروهای وارفته امنیتی و انتظامی و بسیج ضدمردمی در ساعات اولیه قیام در مقابل خشم و خروش مردم «ذوب» شدند و از سر راه قیام‌کنندگان کنار رفتند و «مقام عظمای ولایت» را بلادفاع گذاشتند.

خامنه‌ای نیز در دیدار با بسیجیان از این‌که بسیج در این قیام «به‌شدت در معرض توطئه و نفوذ دشمن قرار دارد تا این حرکت عظیم را از درون دچار مشکل کنند» ابراز نگرانی کرد.

اکنون سؤال این است که علت این همه تأکید روی بسیج و نگرانی از این‌که محبت ولایت از ذهن و ضمیر بسیجیان بیرون شود و به تبع آن روحیه وحشی بسیجی در مقابله با مردم از بین برود چیست؟

یکی از دلایل این وضعیت، شرایط غرقه در بحران رژیم آخوندی و طلسم‌شکستگی خامنه‌ای در میان آنها است که سردمداران رژیم و گماشته‌های شیادی نظیر علم‌الهدی تلاش می‌کنند با لفاظی‌های آخوندی این طلسم‌شکستگی را جبران بکنند.

البته ریزش نیروهای خامنه‌ای صرفاً در میان بسیجی‌ها نیست، بلکه به‌عنوان یک مرض عام در میان سایر نیروها هم وجود دارد.

چنان‌چه آخوند احمد علم‌الهدی پیش از این گفته بود: «انقلابی بودن آدمها به ارتجاع مبدل می‌شود یک فرد انقلابی میشه غیر انقلابی ریزش انقلاب است از بدنه انقلاب این فرد انقلابی که یک روزی جلودار انقلاب بود جلوی انقلاب بود ایستاده بود حرکت می‌کرد در حرکت انقلابی جلو می‌رفت این دچار ارتجاع شد انقلاب در مزاج یک فرد دچار ارتجاع شد این انقلابی میشه غیر انقلابی».(تلویزیون آستان قدس ۶آبان ۹۸)

آخوند علم‌الهدی در جای دیگری بحران ریزش را به زبان دیگری بیان کرده است: «عزیزان تو زندگی به هیچ عمل انسان و به هیچ سابقه انسان اعتماد نیست ما مشکل‌مان الآن این است که روی آدمها همه‌اش روی سابقه‌شان حساب می‌کنیم به هیچ‌چی اعتماد نیست».(تلویزیون آستان قدس ۱۰آبان ۹۸)

اما مهمترین دلیل وارفتگی و ریزش نیروهای مفلوک خامنه‌ای، ترس و هراس آنها در مقابل خروش و خشم جوانان و مردم بی‌باک و بیم در جریان اعتراضات و قیام‌ها خصوصاً قیام آبان ۹۸ است.

امواج خردکننده اعتراضات و قیامهای مردمی است که بی‌وقفه بر قایق بی‌لنگر و شکسته حاکمیت ولایت فقیه می‌کوبد و نیروهای نظام از جمله بسیجی‌ها و پاسدارها سراسیمه می‌شوند و ریزش در درون آنها بیشتر می‌شود.

سرجمع کردن بسیجی‌ها توسط خامنه‌ای در جریان قیام، وحشت نظام از این واقعیت را نشان می‌دهد. خامنه‌ای در این دیدار با قربان‌صدقه رفتن و امتیاز دادن به بسیجی‌ها ضرورت مقابله با قیام را در صدر اولویت‌های آنها قرار داد و در این رابطه گفت:

«بسیج در همه میادین دفاع سخت، نیمه‌سخت و نرم آماده ‌به‌کار باشد و در همه محله‌های کشور در مقابل حوادث گوناگون راهبرد و تاکتیک آماده داشته باشد. در هیچ زمینه‌ای غافلگیر نشوید و سعی کنید در همه محله‌ها حضور داشته باشید».(تلویزیون شبکه یک ۶آذر ۹۸)

ناگفته نماند که خامنه‌ای قبل از این نیز به نگرانی و ابهام سرکردگان و عناصر سپاه در رابطه با معضل ریزش نیروهای سرکوب نظام پرداخته و به‌صراحت گفته بود: «کسی اعتراض نکند که خب بالاخره یک ریزش‌هایی هم داشتیم؛ بله داشتیم، همه ‌جا هست، همیشه هست».(تلویزیون شبکه یک ۱۰مهر ۹۸)

خامنه‌ای سپس در همین سخنرانی توصیه کرد: «به هیچ‌وجه نگذارید سپاه پیر و محافظه‌کار بشود، نگذارید انقطاع نسلی به‌وجود بیاید».(همان منبع)

ریزش در میان سپاه و بسیج ضدمردمی در شرایطی است که نیروهای انقلاب و قیام همواره در حال شکوفایی و رویش هستند، آن‌چنان که در قیام اخیر این بالندگی و رویش به عیان مشاهده می‌شد.

آن نیروی جوان و رزمنده‌ای که خامنه‌ای در دیدارش با بسیجی‌ها آنرا اشرار نامید، کسانی که «حرکت تخریب و تحریق» علیه مراکز غارت و سرکوب را انجام دادند و بعضاً آدم‌کشان و اشرار وابسته به بسیج و سپاه پاسداران را گوشمالی دادند.

آن نیروهای جوان و بالنده‌ای که به اعتراف رحمانی فضلی، وزیر کشور، «بیش از ۵۰مورد پایگاه نظامی و امنیتی را مورد حمله قرار دادند».(خبرگزاری مهر ۵آذر ۹۸)