قیام سراسری و چهلم شهیدان

(گفتگو با مهدی برائی)

سؤال: آیا قیام آبان ۹۸ یک قیام خلق‌الساعه بود یا پشت و گذشته‌ای هم دارد؟

مهدی برائی: سلام دارم خدمت مردم قهرمان ایران، قیام‌آفرینان آبان. آنها که با تمام وجودشان در برابر این رژیم صف‌آرایی کردند و نشان دادند که عزم جزم دارند تا این رژیم را سرنگون کنند. درود می‌فرستم به کانون‌های قهرمان شورشی که جلودار این نبرد هستند.

قیام آبان ۹۸با گران شدن بنزین شروع شد. ما به عیان دیدیم که وقتی قیمت بنزین سه برابر شد، مردم به جان آمده از دست این رژیم، با خشمشان قیام را شعله‌ور کردند.

این قیام خلق‌الساعه نبود. این قیام یک پشت و یک گذشته‌ای دارد؛ چرا که جامعهٔ ایران در حالت و وضعیت انفجاری است. اگر بخواهیم در یک تعریف روشن، قیام آبان ۹۸را بیان کنیم، باید بگویم که این قیام ادامهٔ ‌ قیام ۹۶است. این دو قیام در یک مسیر و در یک راستا بوده‌اند. یک نقشه‌مسیر روشن و پشت سر هم را طی کرده‌اند. نقشه‌مسیر چیست؟ نقشه‌مسیر سرنگونی رژیم جنایتکار ولایت فقیه اگر ‌چه قیام آبان ۹۸به‌طور کیفی با قیام ۹۶متفاوت بود. یعنی ارتقایافتهٔ آن قیام در یک کیفیت نوین بود. این تفاوت از تمام وجوه آن دیده می‌شود.

قیام آبان ۹۸ در کمتر از ۲روز، ۱۹۱شهر را در بر گرفت. این گستردگی آن کیفیتی است که نشان‌دهندهٔ خشم و شورش مردم علیه رژیم بود. اگر این قیام ادامه پیدا می‌کرد، همان‌طور که سران و عناصر این رژیم می‌گویند، دیگر اثری از این رژیم وجود نمی‌داشت. شاهد بودیم که بسیاری از شهرها و مناطق آزاد شده و در دست مردم قرار گرفتند. این همان شورش و قیام علیه تمامیت رژیم است.

واقعیت این است که قیام ۹۶ هم در ادامهٔ قیام ۸۸ بود. این‌ها همه یک نقشهٔ مسیر هستند. چه نقشه مسیری؟ نقشهٔ مسیر ارتش آزادیبخش. در واقع قیام آبان ۹۸ همان مسیر ارتش آزادیبخش، کانون‌های شورشی، شهرهای شورشی و مناطق و محله‌های شورشی را به محک گذاشت. اثبات کرد که راهی جز این وجود ندارد و مردم هم در این مسیر قرار دارند.

قیام آبان ۹۸ خشم و عصیان علیه تمامیت این رژیم را به‌خوبی نمایش داد. در واقع نشان داد که استراتژی کانون‌های شورشی که در سال ۱۳۹۲رهبری مقاومت اعلام کرد، چقدر توانست خودش را اثبات کند. در عمل می‌بینیم که چگونه شهرهای شورشی شکل گرفته و باز هم خواهد گرفت. حتی بعد از قیام ۹۶شاهد بودیم که شهرهای شورشی کازرون و کرج و اصفهان این را به نمایش گذاشتند. در واقع یک صف‌آرایی برای سرنگونی رژیم است.

در قیام آبان ۹۸ عمق و ابعاد عصیان، گستردگی بیشتری پیدا کرد. دیدیم و می‌بینیم که رژیم را چقدر به وحشت انداخته است. دیدیم که رژیم چه سرکوبی را به دستور خامنه‌ای جنایتکار انجام داد. ۱۵۰۰شهید، قیمتی است که مردم و مقاومت ایران از عزیزانشان می‌پردازند. این نشان می‌دهد مردم ما عزم جزم کرده‌اند که این رژیم را به هر قیمتی سرنگون کنند.

عنصر دیگری را که باید بر آن انگشت بگذارم، نقش کانون‌های شورشی است که مسیری را به‌طور خاص بعد از قیام ۹۶ طی کرده‌اند. اگر بخواهم نقش کانون‌های شورشی را با عمل و اقدامات قهرمانانه‌شان بگویم، باید تأکید کنم که شاهدیم هر روز که جلو آمده‌ایم، اقدامات این کانون‌ها ارتقا یافته است. این واقعیت، نقش شاخص‌گذاری این مسیر را دارد. مردم هم به این نقش جواب مثبت داده‌اند. کانون‌ها نیز با فعالیت‌هایشان نشان داده‌اند که مسیر صحیح همین است.

دیگر این‌که کانون‌های شورشی نقش سازماندهانه دارند. ویژه‌گی این قیام هم سازمانیافتگی‌اش است. کانون‌ها سازمانیافتگی را در درون قیام گسترش دادند تا مقاومت هم ادامه داشته باشد. کانون‌های چنین نقشی داشتند.

بنابراین چنین کیفیتی را در قیام ۹۸ می‌بینیم. این مسیر ادامه دارد و تا سرنگونی رژیم و پیروزی نهایی هم متوقف نخواهد شد. رژیم هم تلاش می‌کند آن را با تمام اقدامات سرکوب‌گرانه‌اش متوقف کند. تلاش می‌کند که بگوید تمام شد و ماجرا پایان پیدا کرد. ولی واقعیت این‌گونه نیست. کما این‌که قبل از این هم رهبری مقاومت در پیامی که در ۱۲ آبان ۹۷ دادند، این را به‌خوبی بیان کردند. قسمتی از این پیام را می‌خوانم:

«اصل موضوع چیست؟ اصل موضوع را می‌توان به‌روشنی در شکافتن هستهٴ‌ قیامی دریافت که از دی ۹۶ سراپای رژیم را درنوردیده و به لرزهٔ سرنگونی افکنده است. رژیم آخوندی در تمامیت و با تمام دسته‌بندی‌هایش به‌طور کیفی تضعیف شده است. شرایط به عقب برنمی‌گردد و آتش قیام‌ها خاموشی نمی‌پذیرد. این تضعیف برای رژیم درمان‌ناپذیر است و رژیم در هزارتوی بحرانها در بن‌بست به‌سر می‌برد».

این واقعیت را به‌خوبی دیدیم. همان‌طور که آتش قیام در زمانهای مختلف ادامه داشت، اوج آن را در قیام ۹۸ دیدیم. به همین دلیل الآن می‌بینیم که این یک مسیر است، یک خط است، یک استراتژی است که تا سرنگونی رژیم ادامه خواهد داشت. این مسیر و این خط و استراتژی هر روز هم وسیع‌تر و عمیق‌تر خواهد شد.

بنابراین در پاسخ به سؤالی که گفتید آیا این قیام گذشته و پشت دارد، باید بگویم بله، پشت دارد. پشت آن در سابقه و گذشتهٔ یک استراتژی هست که در این‌جا مطرح است. یعنی قیام آبان یک‌باره خلق نشده است. این قیام یک گذشته و آینده‌ای دارد تا سرنگونی رژیم و پیروزی ایران محقق شود. هیچ‌کس نمی‌تواند جلو این خواست مردم را بگیرد. عزم جزم مردم را به‌خوبی در قیام آبان ۹۸دیدیم. دیدیم که قیمت سنگین ۱۵۰۰شهید را دادند. این قیمتی برای مسیر سرنگونی این رژیم است. این همان مسیر ارتش آزادیبخش است. به همین دلیل آینده درخشانی در انتظار میهنمان است.

سؤال: گستردگی و کیفیت این قیام چگونه بود؟

مهدی براعی: علامت‌های زیادی وجود دارند که این قیام از کیفیت ویژه‌یی برخوردار بود. گستردگی‌اش ۱۹۱شهر را در بر گرفت. تقریباً تمام مراکز استانها، مراکز شهرستانها و شهرهای مهم ایران را فرا گرفت. به همین دلیل یک قیام سراسری بود.

از نظر کیفی هم خیلی از شهرها و محله‌ها و مناطق برای مدتی آزاد شدند. شیراز خودش را به‌عنوان پایتخت شهر شورشی به ثبت رساند. مردم قهرمان ماهشهر مدتی شهر را آزاد کردند. اهواز، کرمانشاه مریوان و از جمله تهران و شهریار مدتی در دست مردم قرار داشتند. رژیم هم فقط با کشتار وحشیانه توانست شهرها را پس بگیرد.

سراسر این قیام از یک کیفیتی برخوردار بود که خود را در همان شهرهای شورشی و مناطق آزاد شده نشان داد. مردم در این مناطق رژیم را پس زده و عقب راندند. تمام مراکز و نمادهای رژیم را درهم شکستند. آثاری از رژیم باقی نگذاشتند و رژیم در تمام نقاط پا به فرار گذاشت. خود رژیم اعتراف کرده که ۱۰۰۰بانک و ۹۰۰پمپ‌بنزین و ۸۰پایگاه بسیج را مردم منهدم کردند. این همان خشم تودهٔ مردم برای سرنگونی این رژیم جنایتکار است.

رژیم پی برده بود که اگر قیام ادامه پیدا کند، دیگر اثری از نظامش باقی نخواهد ماند. این وحشت و ترس را عناصر هنوز مرتب در سخنانشان بیان می‌کنند. جمعه هفته پیش بود که یکی از امام جمعه‌های خامنه‌ای به‌نام حسن‌زاده کوکی در استان خراسان شمالی گفت: «در سال ۹۸ که امسال بود در دو روز فقط در دو روز بیش از ۲۰هزار میلیارد تومان اینها ظرف دو روز به دولت خسارت زدند و بنای بر این بود که این ادامه‌دار باشه اگر می‌شد چهار روز دیگه میلیاردی نبود کشور را از بین می‌بردند». یعنی سرنگون شده بود.

در همدان هم آخوند دجال محمدعلی ارزنده در نماز جمعه گفت: «فتنهٔ بزرگ در راه است. بزرگ و بزرگ و بزرگ و بزرگ‌تر. فتنه که تمام شدنی نیست. مگر دشمنان اسلام دست می‌کشند؟».

در اصفهان هم آخوند شیاد طباطبایی‌نژاد: «گفت اصل کاری که می‌خواهند بکنند این است که انقلاب ما را از بین ببرند... اینها قصدشان یک ضربه زدن نیست قصدشان ریشه‌کن کردن است». بلکه قصد مردم سرنگونی تام و تمام این رژیم منحوس ولایت فقیه است

رژیمی که اسلام را دستاویز سرکوب و جنایت‌هایش کرده است، از دست این مردم خلاصی ندارد و این مردم هم دست برنخواهند داشت. همان‌طور که اذعان و اعتراف می‌کنند، مردم این رژیم را نابود و سرنگون خواهند کرد. این کیفیت قیام است. رژیم این کیفیت را دید و به همین دلیل دست به‌قتل‌عام زد.

این همان کیفیت نوین است که اگر ‌چه شهیدانش قیمت سنگینی برای مردم هستند و مردم عزیزترین عزیزانشان را از دست دادند، ولی در مسیری است که نوید می‌د