!نمایشی از پیش شکست‌خورده

ناظران مسائل ایران می‌گویند بحران نمایش انتخابات در درون رژیم تا بعد از برگزاری این نمایش هم ادامه خواهد داشت چرا که وقتی جنگ قدرت با جنگ بود و نبود عجین شود با کم و زیاد کردن مهره‌های هر باند در مجلس آخوندی به پایان نخواهد رسید. بنابراین هر روز باید منتظر تحول جدیدی در این راستا باشیم که بالاخره برآیند این تحولات به سود چه کسی خواهد بود؟ و پیروز نهایی این جنگ قدرت کیست؟

به‌دنبال اعلام تأیید صلاحیت دوهزار تن دیگر برای شرکت در نمایش انتخابات از سوی شورای نگهبان خامنه‌ای، این اقدام نه تنها آتش سهم‌خواهی باند رقیب را خاموش نکرد بلکه شعله‌ورتر کرد و به‌صورت بحران جدیدی در درون نظام ریخت.

از اولین آثار این بحران جدید تعمیق شکاف در رأس حاکمیت بود. پاسدار علی لاریجانی رئیس مجلس ارتجاع که تا به‌حال علیه شورای نگهبان خامنه‌ای چیزی نگفته بود به صحنه آمد و در حالی که ظاهراً در مورد نظرات آخوند مطهری صحبت می‌کرد، تلویحا رد صلاحیت مهره‌های باند مغلوب را محکوم کرد و گفت: «نکته سوم ایشان معتقد هست رشد اجتماعی وقتی رخ می‌دهد که آزادی بر افراد وجود داشته باشد ایشان می‌فرمایند بشر اگر می‌خواهد رشد پیدا کند باید در کار خودش آزاد باشد، در انتخاب خودش آزاد باشد، یک نکته بسیار ارزشمندی ایشون می‌گویند می‌گویند که اگر سرپرست‌های اجتماع احساس کنند برای هدایت مردم باید کار کنند تا گمراه نشوند اما اگر بخواهند ولو با حسن‌نیت به بهانه این‌که مردم ممکن است متوجه نشوند و اشتباه بروند آزادی را از آنها بگیرند این مردم تا ابد بی‌لیاقت می‌مانند یعنی اجازه بدهید خودشان انتخاب کنند اشتباه ممکن است بکنند شما راهنمایی بکنید ولی تلاش نکنید آنها اشتباه نکنند باید اشتباه بکنند تا درست بشود.» (خبرگزاری حکومتی ایرنا ایرنا ۴بهمن ۹۸)

از سوی دیگر به‌رغم این‌که اغلب محافل در باند مغلوب بر شرکت در نمایش انتخابات به میزان کاندیداهایی که دارند تأکید کرده‌اند، در واکنش به معدود محافل باند مغلوب که تهدید به شرکت نکردن در انتخابات یا به‌قول خودشان تحریم خاموش کرده‌اند، علی ربیعی دژخیم اطلاعاتی و سخنگوی دولت روحانی سراسیمه به صحنه شتافت تا این شکاف را ببندد.

علی ربیعی گفت: «حضور پای صندوقها برای پاسخ به تهدیدات دشمن الزامی است». (خبرگزاری حکومتی مهر۱۴بهمن۹۸)

البته وی نگفت دشمن کیست. اما پیش از او روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران در مطلبی تحت عنوان «کارنامه ندارند ژست اپوزیسیون می‌گیرند» ناخواسته مردم قیام‌آفرین را به‌مثابه دشمن معرفی کرده و خاطرنشان کرده بود که در نمایش انتخابات سال ۸۸ از شکاف درون حاکمیت قیام مردمی بیرون زد. این روزنامه تأکید کرد: «حمله به خطوط قرمز نظام در ایام تبلیغات انتخاباتی سال ۸۸ توسط برخی از نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری به‌صورت مشهودی تحریک سیاسی- اجتماعی مردم را به‌دنبال داشت و فضای روانی جامعه را به‌شدت ملتهب کرد و نهایتاً به ایجاد شورشهای اجتماعی و اغتشاش و درگیریهای خیابانی منتهی شد».

به‌رغم این هشدارها، برخی محافل در باند مغلوب علم همه‌پرسی علیه اختیارات شورای نگهبان تحت عنوان نظارت استصوابی بلند کرده و از روحانی خواستند در تتمهٔ عمر مجلس فعلی خواستار قانونی کردن این همه‌پرسی شود. (روزنامه حکومتی اعتماد ۱۴بهمن)

باند مقابل در مشرق نیوز ۱۴بهمن ۹۸ در مطلبی تحت عنوان «اصلاح طلبان چند برابر دوره قبل نامزد دارند» آنها را به گروکشی، چانه‌زنی و فشار به شورای نگهبان، بی‌عرضگی، مظلوم‌نمایی و طلبکاری متهم می‌کند.

اما به‌رغم ادعای رسانه‌های باند خامنه‌ای، باند مغلوب مدعی است در اکثر حوزه‌ها کاندیداهایش توسط شورای نگهبان حذف شده‌اند و تکلیف این انتخابات که مبارزه بین اصول‌گرایان با اصول‌گرایان است از پیش مشخص است. به این ترتیب باید دید آیا باند مغلوب می‌توانند از خامنه‌ای که خیز حذف آنان را گرفته است چیز بیشتری بگیرند و او را مجبور به عقب‌نشینی کنند؟ مواضع طرفین در بحران انتخابات در روزهای آتی، پاسخ به همین سؤال است.

اما از آنجا که مردم ایران سالهاست تکلیف خود را با به‌اصطلاح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب روشن کرده‌اند نمایش انتخابات پیشاپیش شکست‌خورده است. واقعیتی که ترس و وحشت از آن در جا به‌جای مواضع هر دو باند رژیم به‌خوبی دیده می‌شود.

چنان‌چه آخوند موحدی کرمانی در نمایش جمعه ۱۱بهمن۹۸ گفت: «خدا نکند یک وقت مطلع بشویم که مثلاً رأی عده کمی شرکت کردند هرچی گله دارید از هر کی گله دارید از نماینده مجلس گله دارید از وزیر گله دارید از استاندار گله دارید فعلاً همه را کنار بگذارید برای رضای خدا بروید سر صندوقها حتماً رأی بدهید»