!ویروس کرونا سیاسی می‌شود

شبی که هواپیمای اوکراینی بر روی آسمان تهران با ۲موشک و آن‌ هم با وجود شهادت دهها شاهد و پخش فوری چندین کلیپ در فضای مجازی، ساقط شد، رژیم آخوندی با خونسردی تمام اعلام کرد که این یک حادثه طبیعی بوده و به احتمال زیاد(حتی قبل از پیدا کردن جعبه سیاه) اشکال فنی و یا خطای خلبان در بین بوده است. کارگزاران و سردمداران او تا ۳روز بعد از ماجرا هم قسم و آیه می‌خوردند که تمام شایعات مربوط به شلیک موشک به هواپیما کار عوامل استکبار است.

اما به‌یک‌باره پرده‌ها کنار زده شد و البته بدون این‌که کسی مسئولیت ۷۲ساعت پنهان‌کاری را به‌عهده بگیرد گفته شد که به‌دلیل خطای انسانی یک «بنده خدا»!‌ و این‌که در صفحه رادار، هواپیما را با موشک کروز اشتباه گرفته بود، شلیک انجام شد.

با همین تجربه می‌توان ماجرای ویروس کرونا را قرائت کرد.

حداقل ۳هفته تأخیر برای علنی کردن ماجرای ویروس

«ویروس کرونا تا امروز جان ۴۲۵نفر را گرفته و ۲۰هزار و ۴۳۸نفر دیگر را نیز مبتلا کرده است. هم‌چنین تاکنون ۱۵۰نفر در بیش از ۲۳کشور جهان نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۲نفر در هنگ‌کنگ و فیلیپین نیز جان خود را از دست داده‌اند که نخستین موارد مرگ خارج از چین است. بسیاری از ناظران بین‌المللی بر این باورند که تأخیر در اطلاع‌رسانی به‌ سرعت انتشار آن کمک کرده است. نیویورک‌تایمز می‌گوید «چین برای ۵۰روز در مورد اطلاع‌رسانی در ارتباط با شیوع ویروس کرونا پنهان‌کاری کرده است».

وجود چنین اپیدمی خطرناکی در چین صنعت توریسم و اقتصاد آن را به‌شدت تحت‌الشعاع قرار داده است و تاکنون میلیاردها دلار به آن خسارت وارد آمده است.

اما آن چیزی که به رای همگان تعجب‌برانگیز شده است، بازی سیاسی است که دستگاه دیپلماسی رژیم و مخصوصاً ظریف راه انداخته تا از این فرصت سوءاستفاده‌های سیاسی خودش را انجام دهد.

ویروس سیاسی کرونا

تبدیل کردن یک بیماری عمومی و جهانی به یک کیس سیاسی آن‌ هم در سخیف‌ترین شکل خود که قبل از هر چیزی جان انسان‌ها و البته هموطنان ایرانی را مورد خطر قرار می‌دهد از کارهای دون و پلشتی است که تنها از دست آخوندها برمی‌آید.

ظریف در اولین توئیتی که در این رابطه در ۳بهمن ۹۸ فرستاد نوشت: «در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در چین، دولت این کشور به‌موقع و قاطعانه پاسخ داد و مردم چین در سراسر این کشور متحد شدند و مردم این اطمینان را داشتند که چین در پیشگیری و کنترل و مقابله با این ویروس حتماً موفق خواهد شد».

این توئیت در ابتدای اعلام عمومی دولت چین در رابطه با شیوع این بیماری بود آمار مبتلاشدگان به این ویروس کمتر از ۵۰۰تن و تعداد کشته‌شدگان نیز محدود اعلام‌ شده بود.

ظریف در توئیت دوم خود به زبان چینی! از اقدامات مسئولان چینی در قبال مبارزه با بیماری کرونا چنان تقدیری می‌کند که خود مقامات چینی نیز این‌گونه برخورد نمی‌کنند. آنان چندی پیش اذعان به کم‌کاری خود در این رابطه داشتند و اکنون حتی حزب کمونیست چین هم از روند برخورد با این بیماری اعلام نارضایتی کرده است اما ظریف انگار مسئولیتش پشت کردن به تمام پرنسیپ‌های دیپلماسی عمومی است، به‌نحو مشمئزکننده‌ای از تلاش‌های چینی‌ها تقدیر کرد و در توئیت خود می‌نویسد: این‌که چینیان می‌گویند: «چه کسی گفته تو را لباس رزم در بر نیست؟ ما زره بلند را با یکدیگر استفاده می‌کنیم.» در هر زمان و هر مکان، ایران همواره استوار در کنار چین ایستاده است».

او در جریان همین توئیت آمریکا را نیز بی‌نصیب نگذاشت و گفت «مواجهه چین آشکارا از رویکرد آمریکا در مقابله با ویروس اچ ۱ ان ۱، مسئولانه‌تر و موفق‌تر بوده است».

این سیاست کثیف که مستقیماً با جان هموطنان ایرانی مستقر در چین بازی می‌کند واکنش‌های منفی زیادی بر جای گذاشته است.

اهمال در خروج اتباع ایرانی از چین

با شیوع جدی بیماری کرونا، عموم کشورها شروع به خروج اتباع خود از چین نمودند اما در رابطه با رژیم این تصمیم با تأخیر حداقل یک‌ هفته‌ای نسبت به بقیه انجام گرفت و تا اکنون نیز تمام ایرانیانی که قرار بود از استان ووهان چین خارج شوند به ایران بازنگشتند.

از سوی دیگر رژیم اصرار عجیبی دارد که هر خبری را در رابطه با موارد مشکوک ابتلا به این بیماری در مناطق مختلف ایران را بی‌اهمیت قلمداد کند و فعلاً با گفتاردرمانی که ان‌شاءالله خبری نیست و ما بر اوضاع مسلط هستیم، روزها را طی کند و در همین راستا تاکنون تمامی موارد دیده شده در کشور را مشکوک اعلام کرده است.

هر چند که با سوابقی که از این رژیم سراغ داریم می‌توان حدس زد که رژیم ولایت‌ فقیه به‌هیچ‌وجه خودش را برای مقابله با این اپیدمی آماده نکرده است؛ هم‌چنان که در رابطه با زمین‌لرزه و سیل در قسمت‌های مرکزی و جنوبی ایران شاهد بودیم و دیدیم که به‌رغم اطلاع داشتن از بروز سیل در مناطق سیستان و بلوچستان در همین چندی پیش باز هم رژیم هیچ کاری را برای بازدارندگی از وقوع سیل انجام نداد و خسارات فراوانی بر هموطنان بلوچ وارد آمد. در رابطه با مبتلایان این بیماری هم به‌زودی اخباری از این اهمال‌کاریها بیرون خواهد زد.

اکبر ترکی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس روز ۱۳بهمن گفت: «هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش نشده است و اگر موردی هم محرمانه باشد گزارشی به دست ما نرسیده است».