اصلاحات حکومتی، تناقضی درون‌ذات

۱۳۹۷/۰۹/۱۹

سخن روز

چندی است که بحث بحران در باند اصلاح‌طلبان حکومتی چه در درون این باند و چه در مشاجره با باند رقیب داغ است. خود اصلاح‌طلبان قلابی آشکارا می‌گویند که «حال اصلاحات خوب نیست» و «اصلاحات دچار بحران» است. علت هم شکست روحانی و دولت اوست. در نتیجه بخشی از به‌اصطلاح اصلاح‌طلبان درصدد جدا کردن حساب خود با او برآمده‌اند و برخی دیگر هم حرفهای دیگری می‌زنند و باند رقیب هم این تشتت و سردرگمی را به‌ سر آنها می‌کوبد.

عمق دعوای دو باند بر سر روحانی چیست؟

و آیا از هم پاشیدگی باند موسوم به اصلاح‌طلب به‌معنی قدرت پیدا کردن باند خامنه‌ای است؟

و اگر پاسخ مثبت است، این واقعه چه پیامدهایی دارد؟

دعوای باندها بر سر چیست؟

حرف این اصلاح‌طلبان قلابی درون نظام در ۳مدار مطرح شده است:

  • یک عده می‌گویند روحانی شکست خورده، وعده‌هایی را که داده بود، نخواست یا نتوانست عمل بکند و خودش از خودش عبور کرده! دفاع ما از روحانی به‌خاطر این قولها بوده و حالا که شکست خورده باید روحانی را کنار بگذاریم. جالب است که حجاریان حتی ائتلاف باندشان با روحانی را از اساس منکر شده و گفته ما با او هیچ‌گاه «عقدی به‌صورت ائتلاف نبسته بودیم»!
  • یک حرف دیگر اصلاح‌طلبها سوای دعوایشان با روحانی به گفتهٔ حجاریان که ۱۵آذر گفته بود «بحران ناکارآمدی و مشروعیت» در نظام است. یعنی اینها می‌خواهند شکست روحانی و «ناکارآمدی و بحران مشروعیت» را بر سر باند رقیب و روحانی خراب کنند.
  • بعضی هم در باند اصلاح‌طلب می‌گویند اصلاح‌طلبی به نتیجه نرسیده است.

باند خامنه‌ای چه می‌گوید؟

در مقابل، باند رقیب به اینها یادآوری می‌کند شما در قدرت شریک روحانی هستید.

نبی حبیبی در پاسخ به حجاریان، دست روی تناقض‌گویی آنها گذاشته و میگوید:

«اصلاح‌طلبان خودشان می‌دانند بالای ۹۰درصد پستها را تصاحب کردند و خود می‌دانند مردم از شرایط اقتصادی واقعاً ناراضی هستند. برای این‌که نگذارند این نارضایتی‌ها به خودشان بچسبد همه را گردن شخص خود آقای روحانی می‌اندازند و حتی برخی از اینها بی‌انصافی کردند و تبری هم می‌جویند از آقای روحانی».

یا روزنامه رسالت ارگان باند مؤتلفه خطاب به حجاریان نوشته:

«مگر شما نبودید که می‌گفتید «حاضریم دندانه‌های کلید آقای روحانی باشیم»؟ مگر شما در هر مقطعی از پروژه برجام، از لوزان تا وین و مقاطع دیگر تمام‌عیار از روحانی حمایت نکردید»؟

آیا باند موسوم به اصلاح‌طلب به شکست شعبده اصلاحات اعتراف می‌کنند؟

در واقع اصلاح‌طلبان قلابی اکنون که به بن‌بست رسیده‌اند، همه چیز را می‌ا‌ندازند گردن روحانی. ولی خیلی‌ها در این باند اذعان می‌کنند که خودشان هم شکست خورده‌اند. مثلاً مرعشی از باند کارگزاران گفته:

«مردم، اصلاح‌طلبان را ناکارآمد می‌دانند و در واقع توانایی جبهه اصلاحات درباره تحقق برنامه‌ها و قول‌هایی که به مردم داده، زیر سؤال است».

یا صادق زیباکلام خیلی عمیق‌تر به این بن‌بست اذعان کرده و گفت:

«نه روحانی، نه دولت دوازدهم و نه جریان اصلاح‌طلب، این سه نتوانسته‌اند در قبال حوادث یا ناآرامی‌های دی ۹۶ یک موضع مشخصی را اتخاذ کنند. من معتقد هستم اصلاح‌طلبان درباره دی ۹۶ سکوت کردند. برای این‌که چه بگویند؟ اگر آن را تأیید بکنند، شعارهایی که علیه اصلاح‌طلبان دادند، با آنها چه خاکی بر سرمان کنیم. آن شعارهایی که علیه خاتمی دادند، علیه روحانی دادند، با آنها چه کنیم؛ بنابراین مشخص است که اصلاح‌طلبان نمی‌دانند چه‌کار بکنند. نمی‌دانند تأیید کنند یا تکذیب یا حتی محکوم کنند».

مشابه این حرفها را قبلاً امثال تاج‌زاده و سایر مهره‌های این باند هم زده بودند. که از مجموعهٔ حرفهای آنها بن‌بست ظاهر می‌شود.

البته بن‌بستی که نه تنها مربوط به این باند بلکه مربوط به کل نظام است.

برآیند این مواضع چیست؟

پرسشی که اکنون مطرح است این‌که: بالاخره حرف اینها چیست؟ اینها که اکنون این حرفها را می‌زنند چه نتیجه‌ای می‌خواهند بگیرند؟

اینها در واقع می‌خواهند با مو