این‌ همه وحشت از سال ۹۸، چرا

۱۳۹۷/۱۰/۹

سخن روز

روز ۲۱آذر ۹۷ خامنه‌ای در دیدار با خانواده قربانیان جنگ نسبت به آنچه خودش «نقشه» می‌نامید ابراز وحشت کرد و گفت: «این‌که اینها گفتند در سال ۹۷ ما چنین می‌کنیم، چنان می‌کنیم... این ممکن است فریب باشد، ممکن است جنجال را برای سال ۹۷ بکنند، نقشه را برای سال ۹۸ بکشند». این ابراز وحشت ولی‌فقیه ارتجاع از شعله‌ور شدن آتش قیام از همان روز در تمام تریبون‌های حکومتی طنین‌افکن شده است. روز ۲۸آذر آخوند علم‌الهدی گفت: «ماهیت فتنه‌های امروز، رهبری‌زدایی و ولایت‌زدایی از جامعه است». روز ۷دی هم تریبون‌های نمایش جمعه بازتاب همین ابراز وحشت‌ها بود. برخی به زبان معکوس و برخی مستقیم.

البته ابراز نگرانی و وحشت از آینده و مشخصاً از سال ۹۸، محدود به امامجمعه‌های خامنه‌ای نیست، این نگرانی اگر در باند اصلاح‌طلب شدیدتر نباشد، کمتر نیست.

علت وحشت چیست؟

سؤال این است که علت وحشت رژیم از سال ۹۸ و این‌همه هشدار نسبت به آن برای چیست؟

آیا جنگ و حملهٔ نظامی یا خطر داخلی در چشم‌انداز است؟

چرا رژیم تا به این حد هراسان است؟

منظور از «ولایت‌زدایی» که امام‌جمعه‌های خامنه‌ای در حرف‌هایشان پیوسته تکرار می‌کنند چیست؟ چه عواملی موجب می‌شود که رژیم این‌چنین نگران و سرآسیمه باشد؟

و یک سؤال دیگر: ولایت‌زدایی یعنی چه؟

تمامی این ابراز وحشتها به‌دنبال سخنان خامنه‌ای است که ۲۱آذر ۹۷ اضافه بر آنچه در شروع این یادداشت یادآوری شد افزوده بود: «هدف آنها این بود که به و سیله تحریم و اقدامات ضدامنیتی، در کشور دودستگی، اختلاف و جنگ گروهها به‌وجود آورند و عده‌ای را به خیابانها بکشانند و نام آن را هم «تابستان داغ» گذاشته بودند».

مشکل، حاکم شدن بحران بر تمامیت رژیم است

اصل موضوع این است که رژیم به‌شدت تضعیف شده و در همهٔ زمینه‌ها دچار بحران و در بن‌بست است.

خامنه‌ای در روز ۱۲مهر ۹۷ گفت: «خوب ما البته مشکل داریم، بله ما مشکل اقتصادی داریم... اقتصاد نفتی داریم که این خودش یک عیب بزرگ است، فرهنگ صرفه‌جویی نداریم، این عیب است... این عیوب را ما داریم، ولی عیب واقعی اینها نیست، عیب واقعی بن‌بست است که بحمدالله نداریم، ما بن‌بست نداریم».

فروپاشی!؟

واقعیت البته همان است که فائزهٔ ‌ هاشمی گفت: «از لحاظ محتوایی این فروپاشی اتفاق افتاده چرا که هر جا را می‌بینی فشل است! هر جا دست می‌گذاری خالی از مدیریت و تدبیر است! همه چیز رها است، فکری برای حل مشکلات نمی‌شود یا اگر می‌شود به جای بهترشدن بدتر می‌شود، آثار بهبود دیده نمی‌شود، روزمرگی حاکم شده است، مشکلات اقتصادی و اجتماعی روزبه‌روز افزایش می‌یابد، برای دریافت حق اولیه بایستی کلی هزینه پرداخت کرد، تلاش، خشم، افسردگی، ناامیدی، بی‌تفاوتی و رها کردن».

دولتی که همه‌چیز را رها کرده است!

این جمله که دولت روحانی همه چیز را رها کرده، آن‌چنان در رژیم شایع است که روحانی در سخنرانی خود در مجلس ناچار شد به صراحت آن را به زبان بیاورد و بگوید این‌که می‌گویند دولت همه چیز را رها کرده درست نیست.

مفهوم ولایت‌زدایی

در مورد ولایت‌زدایی نیز باید گفت این عبارت مترادف «براندازی و سرنگونی» است، چون همه می‌دانند که این رژیم بدون ولایت فقیه یک روز هم دوام نمی‌آورد. از طرف دیگر این همه تأکید بر خامنه‌ای و اصل ولایت فقیه به این علت است که گرچه خامنه‌ای در درون رژیم هم(مانند جامعه) هیمنه و