توسل به سرکوب در هنگامه فاجعه

۱۳۹۸/۱/۷

سخن روز

در بحبوحه سیل اخیر شاهد تهمیدات سرکوبگرانه‌ای بودیم که نشان می‌داد دغدغه اصلی خامنه‌ای و تمامی رژیم آخوندی نه نجات جان و مال هموطنانمان از این سیل ویرانگر بلکه حفظ حاکمیت آخوندی در برابر موج خشم و نفرت عمومی است که مسببان این فاجعه را نشانه رفته است.

خامنه‌ای به جای آن که نهادهای امدادی و نیروهای پزشکی و مهندسی را روانه مناطق سیل‌زده کند و به جای آن که امکانات و تجهیزات و ماشین‌آلات مناسب برای مقابله با چنین فجایعی که در قبضه سپاه پاسداران است را به منطقه گسیل کند،‌ نفربر و قوای سرکوب به خیابان‌ها و کوچه‌های سیل‌زده اعزام کرد و نیروهای نظامی سرکوبگر و اطلاعاتی خود را برای رویارویی با مردم به جان آمده به‌حالت آماده در آورد و تا توانست این نیروها را با ابزار و یراق در جای‌جای شیراز و برخی مناطق دیگر مستقر کرد تا در اوج غم‌بارترین لحظات، با فضای انفجاری جامعه مقابله کند.

آمادگی‌های خامنه‌ای برای مقابله با پیامدهای اجتماعی سیل

یک ارتشی که در شیراز مصاحبه کرده و فیلم مصاحبه‌اش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد در پاسخ به یک شهروند خبرنگار می‌گوید ما از ۲۸اسفند اینجا مستقر هستیم (تعداد زیادی کامیونهای نفربر و حمل بار ارتشی و تعدادی زرهی و یک نفربر فرماندهی و شماری چادر خیمه‌ای که نشان می‌دهد نظامیان ۲۴ساعته در همان نقطه اطراق کرده‌اند).

اکنون روشن شده که خامنه‌ای و روحانی و تمامی دستگاه فاسد آخوندها در تمامی این روزها و پیش از وقوع سیل در آماده‌باش بوده‌اند البته نه برای مقابله با سیل، بلکه برای مقابله با پیامدهای اجتماعی و سیاسی سیل که اینک آرام‌آرام سونامی آن در حال شکل‌ گرفتن است! خامنه‌ای از ۲۸اسفند نیروهای نظامی‌اش را بی‌سروصدا در خیابان‌ها مستقر کرده بود.

چشم‌انداز وقایع

اکنون با روشن شدن آنچه که اتفاق افتاده و با قرار گرفتن چشم‌انداز گسترده شدن سیل در اثر بارندگیهای بعدی، رژیم در وحشت از قیام مردمی، از شب پنجم فروردین سانسور خبرهای مربوط به سیل را شدیدتر کرده و ابعاد فاجعه را در خبرهای رسمی هر چه کم‌رنگ‌تر نشان می‌دهد. دغدغهٔ اصلی نظام به جای نجات مردم حفظ نظام پوسیده ولایت است.

در همین راستا برای جلوگیری از انتشار اخبار مردمی در شبکه‌های اجتماعی، رحمانی فضلی، وزیر کشور حسن روحانی، از قضاییه آخوندی، یعنی از رئیسی جلاد خواست با نشر خبرهای مردمی تحت عنوان «نشر خبر دروغ و کذب» برخورد به‌اصطلاح «قانونی» بکند.(سایت حکومتی انتخاب ۶فروردین ۹۸)

این در حالی است که رژیم ابعاد فاجعه را در استانهای شمالی و شیراز کوچک‌نمایی کرده تا بلکه میزانی از خشم مردم جلوگیری کند. به همین منظور رژیم هزاران پاسدار و بسیجی را همراه تجهیزات زرهی، به بهانه دروغین کمک‌رسانی به صفحات شمالی کشور منتقل کرده، زیرا وضعیت را انفجاری ارزیابی کرده‌اند.

اعتراف سرکرده نظامی به عصبانیت مردم و قطع کردن جاده‌ها!

جانشین سرکردهٔ ستاد کل نیروهای مسلح رژیم در جلسهٔ ‌ستاد بحران به این امر البته با کوچک‌نمایی اذعان کرد و گفت: «بنده در رابطه با گلستان مداومت این از ۲۷(منظورش ۲۷اسفند)‌ تا الآن کنترل نشده... ماندگاری سیل در منطقه اعصاب خانواده‌ها را داره به‌هم‌می‌ریزه. مثلاً در آق‌قلا کاهش که می‌گیم کاهش به این شکله که با چکمه شما خیابون اول را، از پیاده روی سمت چپ من رفتم دیشب مثلاً تا میدون اول بقیه همه تاکسی‌شون شده تراکتور، خانواده‌ها هم عادت ندارند برای زندگی توی چادر. استانداری حتی چادر زد ولی ۷۰درصدش خالی بود. استفاده نمی‌شه. اعصاب مردم که داغون شده به این ترتیبه. شروع کردن یک نوع خودزنی یعنی جاده‌های خودشون را بدون اجازه ستاد بحران قطع می‌کنند.(تلویزیون رژیم ۶فروردین ۹۸)

اعتراف پاسداران به حضور اجتماعی برای سرکوب!

از سوی دیگر پاسدار ایوب سلیمانی، سرکردهٔ سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی نیز با بیان این‌که «حضور نیروهای مسلح در مناطق سیل‌زده ادامه دارد» به لشکرکشی هراس‌آلود رژیم اعتراف کرد و افزود: «ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع با فرمانی که صادر شد در میدان حاضر شدند و ان‌شاءالله بتوانیم جلوی هر گونه بی‌نظمی و اخلال در امنیت را بگیریم». پاسدار سلیمانی بر شدت اقدامات امنینی نظام در استانهای شمالی و پلیسی کردن فضای شهرها تأکید کرد و گفت: «از کنترل و نظارت بر آمد و شد مناطق سیل‌زده با حضور هوشمندانه پلیس خبر داد و گفت: پلیس نظارت خود را بر خودروهای غیربومی در این منطقه بیشتر کرده و از ترددهای غیرمجاز خودداری می‌کند». وی به‌رغم ادعاها مبنی بر کاهش سطح آب اذعان نمود: «شهر آق‌قلا تا ارتفاع یک‌مترونیم زیر آب رفت و به‌طور کامل آب همهٔ شهر را فراگرفت».(تسنیم ۵فروردین ۹۷)

آنچه که سیل بیشتر از هر زمان دیگر روشن کرد

اکنون سیل ویرانگر عید ۹۸ به‌رغم تمامی خون و رنج و شکنجی که بر مردم مصیبت‌زده‌ ما تحمیل کرد یکبار دیگر و به عریان‌ترین شکل نشان داد و ثابت کرد که آخوندها دشمن‌ترین خصم مردم ایران هستند که حتی در هنگامه مرگبارترین سیل این سال‌ها نیز به جای انجام وظایف و مسئولیت‌های متعارف و اعلام‌شده حکومتی، نگران از خیزش‌های اجتماعی مردم ایران هستند. یگانه اولویت برای آنها نه نجات مردم از سیل، بلکه سرکوب مصیبت‌زدگانی هستند که در واکنش به بی‌خاصیتی جنایتکارانه حکومتشان ممکن است به‌پاخیزند و شعله‌های قیام را فروزان‌تر کنند.

البته آنچه که خامنه‌ای(مانند هر دیکتاتور دیگری) نمی‌فهمد و هرگز هم نخواهد فهمید، حتمیت پاسخ این‌همه خشم متکاثف و درهم‌فشرده است که در لحظه‌ای که حتی فکرش را هم نمی‌کند، گریبان او و دیگر آخوندهای رذل حاکم را خواهد گرفت و آنها را روانه دیدار با امام پلیدشان خواهد کرد.