روحانی، FATF و جنجال و بحران جدید در رژیم

۱۳۹۷/۰۹/۲۱

سخن روز

روز سه‌شنبه ۲۰آذر ۹۷ روحانی در پایان جلسه سران قوای رژیم صحبت کرد. جلسه‌ای که برخلاف روال معمول که روزهای شنبه تشکیل می‌شد و شنبه گذشته هم تشکیل شده بود به‌طور اضطراری در روز سه‌شنبه نیز برگزار شد.

دیروز هم روحانی برخلاف رویه‌ معمول در ماههای اخیر به دفاع تمام‌عیار از FATF برخاست و مخالفان تصویب لوایح مربوط به FATF را مورد حمله قرار داد.

موضوع چیست؟

این حملات چه بازتابی و چه پیامدهایی در رژیم داشت؟

پشت روحانی به چه پشتوانه‌ای گرم است که این طور به مخالفان حمله کرد؟

چرا خامنه‌ای وارد نمی‌شود تا این بحران رژیم را جمع کند؟

بازتاب حمله روحانی به مخالفان FATF

در یک‌کلام، بازتاب حرف‌های روحانی موجی از حملات باند مقابل بود!

حرفها را که کنار هم بگذاریم،‌ روشن می‌شود روحانی جایی دست گذاشت که حاوی یک تضاد عمیق در رژیم است.

روحانی گفت برای روابط تجاری به بانکها و برای رابطه با بانکها به FATF نیاز داریم. کیهان جوابش را داده که کافی است وعده‌هایت در رابطه با برجام را یادآوری کنیم که گفته بودی با برجام گشایش بانکی صورت می‌گیرد.

یک رسانه دیگر می‌گوید تو که از راهگشایی FATF می‌گویی، آخر وزیر خارجه‌ خودت در مجلس گفت تضمین نمی‌دهم که با پیوستن به FATF مشکلات مالی حل بشود!

روزنامه وابسته به سپاه هم این حرف روحانی را که قیمتها با اف.ای.تی.اف ۲۰درصد ارزان‌تر خواهد شد به سخره گرفته و با نیش و کنایه نوشت: «وعده ارزانی ۲۰درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰درصدی با برجام!»

حمید رسایی، از اعضای سابق مجلس ارتجاع و از سردمداران دلواپسان، در توئیت خودش در جواب روحانی که گفت آنهایی که می‌گویند با امضای FATF اسلام از دست می‌رود اصلاً چی از اسلام می‌فهمند، نوشت: «همان‌قدر می‌فهمیم که شما از بدیهیات در برجام نفهمیدید و امروز در باتلاق آن گیر کرده‌اید و زمین و زمان را به هم می‌بافید».

به‌هرحال از این واکنشهای تند و سریع روشن می‌شود که روحانی روی موضوعی انگشت گذاشته که خیلی در رژیم حساس است.

FATF و ارزانی؟!

در این صحبت‌ها،‌ روحانی خیلی تأکید داشت که با تصویب FATF کالاها ۲۰درصد ارزان‌تر خواهد شد آن‌چنان که گویا هدف رژیم از پیوستن به FATF همین بوده است!؟

البته پاسخ منفی است، پیوستن به FATF در اساس یک بحث سیاسی‌ است. با توجه به شرایط بسیار منزوی که رژیم در منطقه و جهان دارد، به‌ویژه اروپا را هم به‌عنوان بستری برای عملکرد تتمه سیاست مماشات، از رژیم می‌گیرد.

همین‌طور شدت یافتن تنشها و بحرانهای رژیم به‌ویژه با آمریکا(که یک نمونه‌ آن در آزمایش موشکی اخیر رژیم بود که دیدیم کار به شورای امنیت و گسیل ناوگان هم کشید)، روحانی می‌خواهد با پیوستن به FATF از شتاب و شدت این انزوا بکاهد.

آیا می‌توان از بعد اقتصادی FATF صرف‌نظر کرد؟

به‌رغم تمامی این نکات این سؤال مطرح است که آیا می‌توان از بعد اقتصادی FATF صرف‌نظر کرد؟ چرا که به‌هرحال بحث رابطه با بانکهاست و همگان هم شاهد هستند که چند بار روحانی روی آن تأکید کرده است!

در این مورد باید گفت در اساس این حرف که پیوستن به FATF برای رژیم راهگشایی بانکی خواهد داشت اشتباه است، چرا؟

به چند علت مشخص:

اول) فرض کنیم رژیم به FATF هم پیوست. یعنی از لیست سیاه و خاکستری این نهاد هم خارج شد و از نظر FATF رابطه بانکی با رژیم هم پذیرفته شد.

اینجا رژیم تازه مواجه می‌شود یا یک مانع جدی دیگر یعنی تحریمهای آمریکا! تحریمهایی که آن‌قدر جدی هستند که حتی وقتی در دوره اوباما با امضای برجام تحریمها معلق شد، هنوز کمتر بانکی حاضر به رابطه با رژیم بود. اکنون که دوباره تحریم‌ها برقرار شده که البته دیگر هیچ بانکی حاضر به معامله با رژیم نیست.

حتی جهان شاهد است که بانکهای بزرگ چین هم به توصیه دولت این کشور(که دوست رژیم هم هست) از معامله با بانکهای رژیم ممنوع شده‌اند. چون مورد تحریم و مجازات سخت دولت آمریکا قرار می‌گیرند!