زخم عفونی FATF بر پیکر رژیم

۱۳۹۷/۰۹/۲۵

سخن روز

هر چه به پایان مهلت ۴ماهه FATF برای خروج رژیم از لیست سیاه این کنوانسیون بین‌المللی نزدیک می‌شویم، جنگ و جدال دو باند حاکم بر سر آن شدیدتر می‌شود. به‌خصوص که نه تنها FATF به سازوکار اروپا یا SPV گره خورده و این دو لازم و ملزوم هم شده‌اند، بلکه به نوشتهٔ کیهان خامنه‌ای «بسیاری از مسائل ریز و درشت کشور – مستقیم یا غیرمستقیم - به این ماجرا پیوند خورده و تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند: از زندگی و معیشت مردم گرفته تا سرنوشت اسدالله اسدی» دیپلمات‌شان در اروپا.

حرف باند روحانی این است که بدون FATF نه امکان استفاده از سیستم بانکی را داریم و نه امکان برخورداری از SPV، اما باند دلواپسان می‌گویند FATF به‌معنی «خودتحریمی» است و SPV هم مانند برجام یک فریب و یک سراب است.

تک و پاتکهای دو طرف

نمایش جمعهٔ ۲۳آذر ۹۷ تهران بیش از نمایش جمعهٔ شهرهای دیگر موضع خامنه‌ای را منعکس می‌کند و قابل‌ توجه است که نمایش جمعهٔ تهران صحنهٔ حملات تند امام‌جمعه و گماشتهٔ خامنه‌ای به برجام بود، در حالی که برخی نشانه‌ها و اشاره‌ها حاکی از چراغ سبز خامنه‌ای برای تصویب لایحهٔ CFT از لوایح ۴گانهٔ FATF است. آخوند صدیقی گفت:

«من به مسئولان محترم می‌گویم این برجام را دوباره با FATF تجربه نکنید، مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود این FATF این مایه خودتحریمی است؛ اگر امروز با تحریمهای ظالمانه آنها احیانا می‌توانیم تحریمها را دور بزنیم شما اشراف اطلاعاتی دشمن بر منابع مالی‌تون و بانکی‌تان و تجاری‌تان اولاً خلاف آیه قرآن است... ثانیاً خلاف قانون اساسی است، ثالثا خلاف رهنمود و رویه رهبر عزیز انقلاب‌مان است».

حملهٔ آخوند صدیقی فقط به برجام و FATF محدود نمی‌شد، بلکه او شخص روحانی را هم آماج طعنه و حمله‌های زیادی قرار داد؛ در حالی که روز چهارشنبه خامنه‌ای ایادی خود را از کشمکش و جنگ داخلی با هم در شرایط خطیر کنونی برحذر داشته بود.

صدیقی گفت: «ما در قضیه برجام یک تجربه بود آنهایی که فرصتها را از دست دادند عوض تکیه به ظرفیت‌های داخلی گفتند تا برجام حل نشود حتی آب ما تأمین نمی شود وعده داده بودند که در مسأله برجام گفتند که در روز اجرای برجام همه تحریمها لغو می‌شود و نه تعلیق می‌شود و ما ایرانی بی‌تحریم رو تجربه می‌کنیم و وعده ارزانی و رفاه داده بودند آن روز قیمت‌ها چه بود و بعد از برجام چه شد؟ قیمت‌ها از ۵۰درصد تا ۷۰درصد این ضعفای جامعه ما ایمان نگه‌شان داشته ولایت نگه‌شان داشته اعتقادات آنها را نگه داشته».

امامت جمعه یا روخوانی بولتن؟!

در مقابل بعضی مهره‌های رژیم، صدیقی و علم‌الهدی را به‌خاطر اظهارات آنها در این زمینه مورد طعنه و حمله قرار داده‌اند، از جمله یکی از مهره‌های رژیم به نام محمد مهاجری در واکنش به اظهارات صدیقی و علم‌الهدی درباره FATF در توئیتی نوشت:

«آقایان صدیقی و علم‌الهدی امامان جمعه تهران و مشهد باز هم حرف تکراری علیه FATF زده‌اند. اشکال ندارد که گاهی هم به جای خواندن بولتن، حرف حساب کارشناسان مربوط را بشنوند و بی‌مطالعه خطبه نخوانند. زشت است که امامان جمعه بعد از ۴۰سال هم‌چنان منبع اطلاعاتشان منحصر باشد به بولتن‌های دروغ ما اصول‌گراها»!

مذاکرات پشت‌پرده

در همین حال بعضی از دلواپسان از مذاکرات پشت‌پردهٔ دولت روحانی و اروپایی‌ها بر سر SPV که خبر آن را موگرینی روز دوشنبه داد و روحانی هم روز سه‌شنبه آن را تلویحاً تأیید کرد، اظهار نگرانی می‌کنند. از جمله مهدی محمدی در توئیت خود نوشت: «اگر به هر دلیل پیوندی میان مذاکرات SPV و برنامهٔ منطقه‌ای ایران برقرار شده باشد، آغاز فاجعه‌ای بی‌انتها برای امنیت ملی ایران خواهد بود».

در مقابل یکی از مهره‌های باند اصلاح‌طلب به نام احمد خرم طی مصاحبه‌ای با بیان این نکتهٔ تکان‌دهنده که «تحریم‌ها هزار میلیارد دلار خسارت داشته» گفت: «کشور توان تحمل فشار ناشی از تداوم تحریمها را ندارد. فشارها به حدی وحشتناک است که کشور باید برای عبور از آن گامهایی اساسی بردارد که در این زمینه پیوستن به FATF یک گام مؤثر است».