«قرار بود تضمین بیاورد، تحریم آورد»

۱۳۹۷/۰۹/۱۹

سازوکار اروپایی!

بسته اروپا، یا SPV یا سازوکار مالی اروپا، برای رژیم تنها موضوع تعیین‌تکلیف برجام نیست. بلکه تعیین‌تکلیف جنگ دو باند هم هست. این تعیین‌تکلیف البته با تحولات و خبرهای بیرون نظام دچار بالا و پایینی می‌شود. با یک وعده اتحادیهٔ اروپا باد به بیرق باند روحانی می‌وزد و با یک خلف وعده این دلواپسان هستند که دست پیش را می‌گیرند.

جدیدترین تحول تصمیم‌گیری اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم جدید علیه رژیم در اجلاسی در بروکسل است. این جلسه به درخواست دولت دانمارک و در رابطه با اقدامات تروریستی اخیر حکومت آخوندی در کشورهای اروپایی تشکیل شده و روی آتش جنگ باندی نفت ریخته است.

کیهان خامنه‌ای ۱۸آذر ۹۷ در خبری با عنوان «اتحادیه اروپا قرار بود تضمین بیاورد تحریم می‌آورد» به‌نقل از تایمز مالی خبر داد: «منابع خبری گفته‌اند نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی روز دوشنبه در بروکسل درباره اعمال تحریم‌های محدود علیه ایران بحث و رایزنی خواهند کرد». کیهان در ادامه نوشته است: «دیپلمات‌های غربی جمعه به روزنامه فایننشال‌ تایمز گفته‌اند وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در نشست بعدی خود در بروکسل درباره تحریم ایران به بهانه ادعاهای مطرح‌شده درباره اقدامات ایران در دانمارک رایزنی خواهند کرد».

کیهان در ادامه می‌افزاید: «طرف اروپایی همزمان با اظهارات گستاخانه علیه توان موشکی کشورمان، زمزمه تحریم‌های جدید ضدایرانی را مطرح کرده است. اما متأسفانه دستگاه دیپلماسی هم‌چنان رویکرد انفعالی و خسارت‌آفرین «اجرای یک‌طرفه برجام به هر قیمت» را دنبال می‌کند!». کیهان در ادامه مواضع باند روحانی را مورد تمسخر قرار داده و افزوده است: «به‌رغم رویکرد ضدایرانی اروپا و هم‌صدایی آشکار طرف اروپایی با آمریکا، مقامات ارشد دولت اعلام کرده‌اند که «اروپا پشت ماست»! و «اطلاعات مثبتی از طرف اروپایی دریافت کرده‌ایم»! و «طرف اروپایی برای جبران خروج آمریکا در حال برنامه‌ریزی است»!

خبرگزاری سپاه پاسداران نیز با تیتر «اتحادیه اروپا درباره اعمال «تحریم‌های محدود» علیه ایران بحث می‌کند» پس از نقل خبر تایمز مالی با سوزوگداز از این رویکرد جدید اتحادیه اروپا نوشته است: «اتحادیه اروپا ادعا می‌کند در تلاش است آثار تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران را بعد از خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران را خنثی کرده و این توافق را حفظ کند».

در ادامه این مطلب آمده است: «یک دیپلمات اتحادیه اروپا درباره رایزنی‌های کشورهای اروپایی درباره برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای گفت: «این نشان می‌دهد که رایزنی‌های ما درباره ایران تنها درباره برجام نیست، بلکه عوامل دیگری هم وجود دارند».(خبرگزاری فارس ۱۷آذر ۹۷)

ولی این تنها مشکل حاکمیت آخوندی نیست. لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، درباره مکانیزم کشورهای اروپایی در دوران پساخروج آمریکا از برجام گفت که هیچ اتفاق خوبی نیفتاده و وعده‌ اروپایی‌ها عملیاتی نشده است. سفیر روسیه که در تلویزیون رژیم صحبت می‌کرد گفت: «اروپاییها هم فقط اهل حرفند و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد». وی تأکید کرد: «اقدامات اروپایی‌ها در مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران در حد حرف بوده و تاکنون اقدام عملی صورت نگرفته است».

جاگاریان در پاسخ به این سؤال خبرنگار تلویزیون حکومتی که تا چه‌ حد می‌توان به وعده اروپایی‌ها در اجرایی کردن بسته پیشنهادی امیدوار بود، گفت: «بهتر است این سؤال را از اروپایی‌ها بپرسید. آنها قرار بود از بسته پیشنهادی‌شان قبل از اعمال مرحله دوم تحریم‌ها علیه ایران رونمایی کنند اما این اقدام انجام نشد. در مشورتهایی که با روسیه صورت گرفته اعلام کرده‌اند در تلاشند تا از بسته پیشنهادی خود تحت عنوان SPV رونمایی کنند، اما هنوز از مکانیزم و زمان اجرای آن اطلاعاتی نداده‌اند».

سخنان سفیر روسیه در مورد اتحادیه اروپا از موضع ناظر بی‌طرف در حالی است که مقامات رژیم پیوسته تأکید کرده‌اند انتظار دارند روسیه و چین همراه اتحادیه اروپا برای عملی کردن بستهٔ اروپا به‌منظور منتفع شدن رژیم از برجام اقدام عملی کنند.

خبرها را از تلگرام مجاهد دنبال کنید