«یا یک نه بزرگ یا یک بله بزرگ!»

۱۳۹۷/۰۹/۲۷

سخن روز

درون رژیم بحث هم‌چنان بحث ۲راه استراتژیک است که پیش پای رژیم قرار دارد، نگاهی به مواضع دو باند:

باند روحانی

در این‌سو، جهانگیری، معاون‌اول روحانی، روز یکشنبه ۲۵آذر ۹۷ طی یک سخنرانی اعتراف کرد: «در شرایطی هستیم که به‌دلیل تحریم‌های ظالمانهٔ دولت آمریکا بخش‌هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده‌اند، البته هدف و برنامه تحریم‌کننده... به‌گونه‌ای است که.... مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند».

باند خامنه‌ای

از آنسو حاج بابایی از اعضای مجلس ارتجاع می‌گوید: «مذاکره، سازش و‌ اتخاذ هر رویکرد دیگری با این کشور(آمریکا) اشتباه محض است و با راهبردهای ایران سازگاری ندارد و‌ نخواهد داشت... همان‌طور که برجام نتوانست حلال مشکلات کشور شود، FATF هم نمی‌تواند حلال مشکلات جامعه باشد».

استدلال‌های تکمیلی

یکی از کارشناسان رژیم به نام امیرعلی ابوالفتح در گفتگویی با سایت حکومتی خبرآنلاین گفته: «ما همین الآن وسط جنگیم»!

و یک کارشناس دیگر رژیم به نام مهدی مطهرنیا، صریح‌تر بیان کرده و در گفتگویی با سایت حکومتی دیپلوماسی ایرانی می‌گوید: «جمهوری اسلامی، یا باید یک "نه" بزرگ به تخاصم آمریکا بگوید... یا... یک "بله" بزرگ (و) پای میز مذکره با ایالات متحده بنشیند».

آیا در خفا تصمیمی گرفته شده؟

استدلالهای هر دو باند روشن است و نهایتاً این‌که رژیم یا به‌طور مشخص خامنه‌ای بایستی بین این ۲راه تصمیم بگیرد.

آیا واقعاً بین این دو و در خفا تصمیم خود را گرفته است؟

این تصمیم چیست و چه خطی را می‌خواهد در پیش بگیرد و نتیجه چه خواهد بود؟

خامنه‌ای روز چهارشنبهٔ گذشته نسبت به خطری که رژیمش را تهدید می‌کند برای ماههای آینده و سال ۹۸ هشدار داد و به همهٔ اجزای رژیمش آماده‌باش داد و از آن روز شاهد این هستیم که این بحث در رژیم خیلی داغ شده است.

اگر چه حرفها با نکاتی که مهره‌هایش می‌گویند(مانند برخی مطالبی که فوقا آمد) با حرفهای خامنه‌ای تعارض دارند اما به‌رغم تفاوتها و تعارضها، این مواضع در چند چیز مشترکند. یکی از این نقاط اشتراک جدیت خطر و تهدید، مشخصاً در سال آینده است. نکته دیگر مکانیسم این خطر است که همه بر سر آن هم متفق‌القولند و این همان است که خامنه‌ای گفت و چند بار با بیانهای مختلف تکرار کرده که دشمن بر اساس ضعفهای داخلی وارد می‌شود و عمل می‌کند و به‌قول خودش دشمن روی زخم می‌نشیند و جهانگیری هم گفت: «البته هدف و برنامه تحریم‌کننده، ناکارآمدکردن بنگاههای اقتصادی، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی به‌گونه‌ای است که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند».

جهانگیری به این ترتیب اعتراف کرد که هراس اصلی رژیم به‌خصوص از نتایج شرایط اقتصادی و اعتراضات اجتماعی و نهایتاً قیام است.

برآورد یکسان، راه‌حل متفاوت!

ولی راه‌حل‌هایی که هر کدام در این مورد مطرح می‌کنند متفاوت است. چرا که خود خامنه‌ای هم راه‌حلی مشخص نکرد.

یک باند همان‌گونه که از حاج بابایی عضو مجلس ارتجاع نقل کردیم می‌گوید: «مذاکره، سازش و‌ اتخاذ هر رویکرد دیگری با (آمریکا) اشتباه محض است و با راهبردهای ایران سازگاری ندارد و‌ نخواهد داشت... همان‌طور که برجام نتوانست حلال مشکلات کشور شود، FATF هم نمی‌تواند حلال مشکلات جامعه باشد».

باند دیگر می‌گوید که «ما باید برویم و همهٔ مسا