یک ضربه کاری دیگر، این بار از دانمارک

۱۳۹۷/۰۸/۱۰

سخن روز

ظاهراً در تاریخ ۲۱اکتبر ۲۰۱۸ یک تروریست مزدور رژیم در دانمارک دستگیر شده، اما دستگیری او بعد از ۱۰روز، یعنی روز سه‌شنبه ۸آبان ۹۷ اعلام شده است.

داستان چیست و چرا با تأخیر؟

البته این طبیعی است چون به‌خصوص این قضیه یک وجه سیاسی و دیپلماتیک دارد، دولتها در این قبیل مواقع با احتیاط و پس از آن که کاملاً نسبت به جوانب آن اطمینان پیدا کردند، آن را برملا می‌کنند، اما از قضا در این مورد سرعت‌عمل دولت دانمارک خیلی هم زیاد بود.

فرد دستگیرشده یک تبعه نروژی ایرانی‌الاصل است که روز ۲۱اکتبر(۲۹مهر ۹۷) دستگیر شده و به گفته پلیس دانمارک در این کیس، سرویس امنیتی نروژ و سوئد نیز با پلیس دانمارک همکاری داشته‌اند.

شرح ماجرا

هویت این متهم هنوز فاش نشده و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تا روز هشتم نوامبر که قرار است در دادگاه حاضر شود، در بازداشت خواهد بود.

بورک آندرسون گفته است:‌ «سرویس امنیتی دانمارک(معروف به پی‌ای‌تی) از ترس یک حمله قریب‌الوقوع دست به‌عملیات جستجو زد و به همین منظور مرزهای دانمارک با آلمان و سوئد بسته شد. بازرسان در پی‌گیریهای خود به یک اتومبیل رسیدند اما متوجه شدند که این خودرو ربطی به‌عملیات پی‌ای‌تی ندارد، ولی بعد شواهدی پیدا کردند دال بر فعالیت غیرقانونی ایران در ارتباط با مخالفان جمهوری اسلامی».

اندرس ساموئلسون، وزیر خارجه دانمارک، روز سه‌شنبه گفت این «کاملا غیرقابل قبول» است که ایران برای انجام حمله در خاک این کشور برنامه‌ریزی کرده است.

وی در صفحه توئیتری خود نوشت کشورش این موضوع را با شرکای اروپایی در میان خواهد گذاشت تا «گام‌های بعدی» در این زمینه برداشته شود.

تواتر جرم و خلاف و جنایت

رو شدن این پرونده توطئه تروریستی رژیم در دانمارک در حالی است که پرونده قبلی با دستگیری دیپلمات تروریست رژیم در تیرماه گذشته در آلمان و استردادش در مهرماه گذشته هنوز باز است! پرسشی که اینک مطرح است این‌که: آیا بین این وقایع ارتباطی وجود دارد؟

پاسخ اولیه این است که هنوز اطلاعاتی در مورد این‌که آیا این دو واقعه به هم مربوطند و آیا با اطلاعات به‌دست آمده از اسدالله اسدی به این مورد رسیده‌اند یا نه؟ چیزی منتشر نشده است، ولی مهم این است که همه اینها منشأش یک رژیم تروریست است که در معرض سرنگونی قرار گرفته و برای نجات، خودش را به در و دیوار می‌کوبد. و مهم این است که این قبیل وقایع در عالم سیاست با هم جمع نمی‌شوند، بلکه در هم ضرب شده و به یک کیفیت جدید بالغ می‌شوند و خسارت‌ چنین عملیاتی به‌اضعاف زیان‌بارتر می‌گردد.

قدرت‌نمایی پیش‌بینی نشده و نابهنگام

اینک سؤال این است: رژیم که تجربه افشای توطئه قبلی را داشت، پس چرا دوباره پایش در همان چاله قبلی رفت؟! و دوباره یک چنین رسوایی برای خودش به وجود آورد؟ آن هم در شرایطی که بیشتر از هر زمان دیگری به همدلی مماشات‌گران اروپایی و اساساً به همدلی هر عنصر دیگری در عالم سیاست محتاج است.

سؤالی که یک پاسخ منطقی بیشتر ندارد: رژیم مجبور به ارتکاب چنین حماقت‌هایی است و راه‌حل دیگری ندارد. اما درعین‌حال با توجه به نتیجه و حاصل کارش روشن می‌گردد که نتوانسته شبکه‌های تروریستی خودش را بازسازی و ترمیم کند. به‌خصوص که بعد از جریان اسدی، رژیم در جمعبندی‌ای که کرده بود، به این نتیجه رسیده بود که دیگر از مأموران رسمی خودش و از شهروندان ایرانی استفاده نکند.

اما از آنجا که وضعش به‌شدت خراب است و نیاز دارد به نیروهایش روحیه بدهد، دست به این اقدامات دیوانه‌وار می‌زند.

پیامد‌های این ضربه چه خواهد بود؟

این واقعه اثبات می‌کند که تروریسم با این رژیم عجین است و نمی‌تواند از آن دست بردارد.

مریم رجوی در یک پیام ویدئویی به سمینار «موج جدید‌ تروریسم رژیم ایران - واکنش اروپا و آمریکا» در تاریخ ۴اکتبر ۲۰۱۸ در «رزیدانس پالاس بروکسل» خطاب به شخصیتهای سیاسی و حضار شرکت‌کننده گفت:

«آخوندها بارها گفته‌اند که پیروزی در ارعاب است. در نتیجه، تحمیل ‌سکوت به‌ دولتهای غرب یک دستاورد مهم برای آن‌هاست.

زیان‌بارترین نوع مماشات با استبداد دینی سکوت در برابر تروریسم آن است. متأسفانه این سیاست مشی غالب اروپای امروز است. این خطایی