آخوند روحانی در سالگرد خروج آمریکا از برجام گفت در چارچوب برجام دو تعهد را متوقف می‌کند

۱۳۹۸/۲/۱۸

آخوند روحانی در چارچوب برجام دو تعهد را متوقف کرد

آخوند روحانی در چارچوب برجام دو تعهد را متوقف کرد

آخوند روحانی امروز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸ یک سال پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد از برجام خارج نخواهد شد و در چارچوب برجام دو تعهد رژیم را به مدت ۶۰روز متوقف می‌کند.

وی گفت: امروز ما به سران ۵کشور اعلام کردیم از دو فروش که تاکنون انجام دادیم صرف‌نظر خواهیم کرد، اول هر وقت مواد غنی‌شده به ۳۰۰کیلو گرم می‌رسید اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و کیک زرد می‌گرفتیم، از امروز این فروش متوقف می‌شود.

دوم آب سنگین بود که اگر از ۱۳۰تن تجاوز می‌کرد مقدار اضافی را می‌فروختیم و از امروز‌ آن فروش را متوقف می‌کنیم.

دو تعهدی که آخوند روحانی به آن اشاره می‌کند مواردی است که آمریکا هفته گذشته معافیت درباره آنها را تمدید نکرد و اعلام کرد طرفهایی که با رژیم بر سر اورانیوم غنی شده یا آب سنگین معامله کنند مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد. قبل از این هم پاسدار علی لاریجانی در مجلس ارتجاع اعلام کرده بود که رژیم تولید اورانیوم غنی شده سبک در چارچوب برجام را ادامه می دهد و طرفهای مقابل «خواستند بخرند، نخواستند نخرند»!

روحانی از ۵کشور باقیمانده در برجام خواست که در زمینه نفت و بانک منافع رژیم را تأمین کنند و در حالی که در تمام طول این مدت مذاکرات رژیم با کشورهای اروپایی برقرار بوده در یک ژست نمایشی از کشورهای اروپایی خواست که «به پای میز مذاکره» بیایند و در غیراین صورت رژیم دست به دو اقدام دیگر خواهد زد.

روحانی گفت: به طرف مقابل اعلام کردیم اگر ظرف ۶۰روز پای میز مذاکره آمدند و به منافع اصلی ما یعنی نفت و بانک دست یافتیم، به نقطه اول برمی‌گردیم. اگر در پایان ۶۰روز به نتیجه نرسیم دو اقدام دیگر می‌کنیم.

روحانی چند بار تأکید کرد که این دو اقدام در چارچوب برجام هستند و به‌معنی نقض یا خروج از برجام نیست. او گفت:‌ ما از برجام خارج نشدیم. فکر نکنند برجام نیست. برجام هست. برجام پابرجاست.

روحانی در سخنان امروزش علت اصلی شکست برجام را قیام دیماه ۹۶و تدام آن دانست و با اشاره به سیاست دولت جدید آمریکا بعد از انتخابات گذشته این کشور گفت:‌ یک سال و خرده‌یی شعار می‌دادند. بعد از دیماه سال ۹۶برای زیرپا گذاشتن تعهدات برجامی خود امیدوارتر شدند. که این در جای خود باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. در پایان همان دیماه ۹۶اعلام کردند که ما از برجام خارج می‌شویم و در ۱۸اردیبهشت ۹۷از برجام خارج شدند. به امید آن که تابستانی آن‌چنانی به‌قول خودشان پیش‌بینی می‌کنند و بعد ۱۳ آبانی به‌عنوان نقطه‌عطف و کریسمسی با حضورشان در تهران».

خاطرنشان می‌شود یک منبع از ریاست‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸ اعلام کرد اگر چنان‌چه رژیم ایران توافق اتمی را نقض کند اروپا باید دوباره تحریم‌ها را اعمال کند.

این مقام فرانسوی گفت: ما نمی‌خواهیم تهران فردا هر گونه نقض توافق اتمی را اعلام کند چرا که در این صورت اروپایی‌ها ناچار خواهند بود بر اساس متن توافق تحریم‌ها را بازگردانند.