اجلاس جهانی به میزبانی آمریکا و لهستان - موج ترس و سراسیمگی در خلافت خامنه‌ای

۱۳۹۷/۱۰/۲۳

وزارت خارجه لهستان - وزارت خارجه آمریکا

اجماع جهانی برای اقدام علیه رژیم در لهستان به‌دنبال سفر خاورمیانه‌یی وزیر امور خارجهٔ آمریکا موجی از واکنشهای هیستریک و هراس‌آلود در رژیم برانگیخت. به‌دنبال اعلام مشترک آمریکا و لهستان برای برگزاری نشستی در ۲۴و ۲۵بهمن در ورشو تلویزیون رژیم صبح امروز در بخشهای مختلف خبری اظهارات سراسیمه ظریف وزیر خارجه روحانی را پخش کرد:

تلویزیون رژیم ـ ۲۲دی ۹۷

وزیر امور خارجه تلاش آمریکا برای برگزاری نشستی علیه ایران را سیرک ضدایرانی ناامید کننده توصیف کرد: ظریف با انتقاد از همراهی لهستان با دولت آمریکا افزود در حالی که ایران در زمان جنگ جهانی دوم لهستانیها را نجات داد این کشور حالا میزبان سیرک ضدایرانی ناامید کننده است.

وزارت‌خارجه آمریکا در بیانیه‌یی مشترک با لهستان اعلام کرد نشست ورشو با اولویت مسائل خاورمیانه به‌ویژه‌ ایران برگزار می‌شود. گفته می‌شود وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از کشورهای عربی برای حضور در نشست ضدایرانی دعوت کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در قاهره اعلام کرد برای مقابله با تهران دشمنیهای دیرینه کنار گذاشته شود.

عراقچی معاون ظریف هم در واکنشی سخیف تلویحا تهدید کرد که مزار لهستانیهای پناهنده از ۱۹۴۲در ایران ممکن است جایگزین شود.

وی گفت:« قبرستانها در ایران بعد از ۳۰سال قابل جایگزینی هستند، اما مردم تهران ۷۷سال است که احترام مهمانان خود را نگاه داشته‌اند»(نامه نیوز- ۲۲دی۹۷).

فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع نیز خواستار «برخورد قاطع» نظام با لهستان شد. وی در توضیح معنی «برخورد قاطع با لهستان» گفت: «چیزی فراتر از گلایة ساده»(باید باشد)!(ایسنا ۲۲دی۹۷).

رسانه حکومتی عصر ایران هم در روز ۲۲دی با ابراز نگرانی نوشت:« آماده شدن یک کشور تقریباً مهم و پرجمعیت اتحادیه اروپا برای میزبانی از یک کنفرانس ضد (نظام ایران) در حالی که هنوز ظاهراً اروپایی‌ها درباره کشور میزبان سازو کار مراودات اقتصادی با ایران (SPV) به تفاهم نرسیده‌اند، در نوع خود جالب توجه است»

این منبع حکومتی با اشاره به بن‌بست رژیم در انزوای فزایندهٔ جهانی نوشته‌ است: « دولتمردان جمهوری اسلامی نیز در واکنش به خبر برگزاری کنفرانس لهستان در ماه آینده موضوع را تنها از زاویه روابط دوجانبه بین نظام و لهستان از سویی و روابط خصمانه واشنگتن – تهران دیدند و سعی نکردند موضوع را اروپایی- جمهوری اسلامی کنند؛ آن هم در شرایطی که تحریم‌های جدیدی از سوی اتحادیه اروپا علیه دستگاه اطلاعاتی نظام تصویب شده».

بیانیه مشترک آمریکا و لهستان برپایی اجلاس ارتقاء صلح و امنیت در خاورمیانه

آمریکا و لهستان یک بیانیه مشترک پیرامون برپایی اجلاسی در لهستان برای ارتقای آینده صلح و امنیت در خاورمیانه با تمرکز بر مقابله با دخالتهای حکومت آخوندی انتشار دادند.

در این بیانیه که در سایت وزارت‌خارجه آمریکا منتشر شده آمده است: ما خشنودیم که آمریکا و جمهوری لهستان به‌طور مشترک میزبان اجلاس وزیران برای ارتقای آینده صلح و امنیت در خاورمیانه در ورشو هستیم که در ۱۳و ۱۴فوریه (۲۴و ۲۵بهمن) برگزار می‌شوند. ما در ایجاد یک خاورمیانه صلح‌آمیز و باثبات‌تر منافع مشترک داریم. این اجلاس وزیران مجمعی از کشورهایی خواهد بود که نسبت به بی‌ثباتی در این منطقه نگرانند و ارزیابیها و ایده‌های خود برای یک راه به جلو ارائه می‌کنند.

بیانیه مشترک آمریکا و لهستان می‌افزاید در مورد اجلاس صلح و امنیت خاورمیانه می‌افزاید: این اجلاس به طیفی از مسائل شامل تروریسم و افراط‌گرایی، توسعه موشکی و تکثیر سلاحهای کشتار جمعی و تهدیدات گروه‌های دست‌نشانده در سراسر این منطقه و همچنین به امنیت و تجارت دریانوردی می‌پردازد..

مایک پمپئو: کشورها از سراسر جهان گردهم می آیند تا در مورد خاورمیانه تمرکز کنند و عنصر مهم آن این است که اطمینان یابند رژیم ایران نفوذ بی‌ثبات کننده نداشته باشد

خبرنگار فاکس‌ نیوز از قاهره ۲۱دی۹۷: پنتاگون اکنون تأیید می‌کند آمریکا دست به خروج حساب شده نیروها به خارج از سوریه زده است و وزیر خارجه مایک پمپئو در منطقه سفر می‌کند و این جزییات را با متحدان آمریکا همآهنگ می‌کند. او از دادن جدول زمانبندی که چه زمانی آمریکا به‌طور کامل از سوریه خارج خواهد شد امتناع می‌کند.

وزیر همچنین فاز بعدی کارزار مبارزه با نفوذ رژیم ایران در این منطقه را اعلام کرد که آمریکا و لهستان میزبان این اجلاس در ماه آینده در ورشو خواهند بود. وزیر خارجه می‌گوید دهها کشور از سراسر جهان در آنجا خواهند بود.

مایک پمپئو: از آسیا از آفریقا از کشورهای نیمکره غربی همچنین اروپا و البته از خاورمیانه، تمامی کشورها گردهم می‌آیند تا که در مورد صلح و ثبات خاورمیانه و امنیت این منطقه تمرکز کنند و این شامل این عنصر مهم است که اطمینان یابند رژیم ایران نفوذ بی‌ثبات کننده نداشته باشد.