جان بولتون و مایک پمپئو: کارزار فشار حداکثری آمریکا بر رژیم ایران به‌مراتب فراتر از بازگرداندن تحریم‌های نفتی ایران رفته است

۱۳۹۸/۲/۱۹

مایک پمپئو و جان بولتون

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت تحریم‌های جدید آمریکا بر فلزات صنعتی ایران دسترسی رژیم ایران به منبع مهم درآمد حاصل از صادرات این محصولات را قطع می‌کند.

وی افزود: کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا بر رژیم ایران حالا به‌مراتب فراتر از بازگرداندن تحریم‌های نفتی ایران رفته است.

مایک پمپئو بعد از صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ مبنی بر تحریم صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس رژیم ایران گفت: تا زمانی که سران رژیم ایران رفتار مخرب خود را تغییر ندهند فشار حداکثری آمریکا ادامه می‌یابد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌یی به‌ مناسبت سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌یی گفت، فشار حداکثری بر رژیم ایران تا زمانی که سران رژیم ایران رفتار مخرب خود را تغییر ندهند و حقوق مردم ایران را محترم نشمارند، ادامه خواهد یافت.

مایک پمپئو با اشاره به فرمان دونالد ترامپ برای تحریم صنایع فلزی رژیم ایران گفت:‌این تحریم‌ها بزرگترین حوزه صادرات غیرنفتی رژیم ایران را هدف قرار داده و توانایی رژیم برای تأمین مالی ترور و بی‌ثباتی در خاورمیانه را بیش‌از‌پیش کاهش می‌دهد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۸اردیبهشت ۹۸با صدور یک فرمان اجرایی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحریم کرد.

در این فرمان آمده است:‌ ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران وضع می‌کند که بزرگترین منبع درآمد غیرنفتی رژیم این کشور به‌شمار می‌رود.

رئیس‌جمهور آمریکا در فرمان خود آورده است:‌ طی ماه گذشته آمریکا چند گام را برای افزایش تأثیر کارزار خود برداشته است. ما سپاه پاسداران را به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی نام گذاری کردیم و فشار بر صادرات نفت رژیم ایران را افزایش دادیم. تحریم‌های امروز درآمد رژیم ایران را از محل صادرات فلزات صنعتی که ۱۰درصد صادراتش است هدف قرار می‌دهد.

دونالد ترامپ در این فرمان تصریح کرده است توافق اتمی دیگر به شکل غیرقابل بازسازی شکست‌خورده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در فرمان خود به سیاست‌های جنگ‌افروزانه رژیم آخوندی در منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید توافق اتمی به رژیم ایران فرصت گسترش این سیاست‌ها را داد و می‌افزاید: تحت توافق اتمی رژیم ایران این آزادی عمل را پیدا کرد که به حمایت از شبکه‌های تروریستی خود بپردازد. نیروی موشکی خود را توسعه دهد، به درگیریهای منطقه‌یی دامن بزند، شهروندان آمریکایی را به ناحق بازداشت کند و علیه مردم خودش وحشیگری کند و همه اینها را در حالی انجام دهد که یک زیرساخت هسته‌یی قوی را حفظ کرده بود.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه این فرمان به تأثیر تحریم‌ها بر سیاست‌های مداخله‌جویانه رژیم در منطقه اشاره کرده و می‌افزاید: به‌دلیل اقدام ما، رژیم ایران در حال تقلا برای تأمین مالی کارزار خشونت‌بار تروریستی خود می‌باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا در انتهای این پیام تأکید می‌کند: اقدام امروز درآمد رژیم ایران از صدور فلزات صنعتی را هدف قرار می‌دهد که ده درصد صادرات آن را شامل می‌شود و به کشورهای دیگر هشدار می‌دهد که ورود فولاد و سایر فلزات ایران به بنادرتان، دیگر تحمل نخواهد شد.