جلسه شورای امنیت برای بررسی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱

۱۳۹۷/۰۹/۲۱

شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد بعد ازظهر امروز چهارشنبه ۲۱آذر برای بررسی ششمین گزارش دبیرکل ملل ‌متحد در مورد اجرای قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت تشکیل جلسه داد. این قطعنامه به‌دنبال توافق اتمی گروه ۵+۱با رژیم آخوندی در سال ۲۰۱۶به تصویب شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد رسید.

در شروع این جلسه نماینده دبیرکل ملل ‌متحد شرکت‌ کنندگان را نسبت به گزارش دبیرکل توجیه کرد.

در قسمتی این گزارش آنتونیو گوترز جزئیاتی از نتیجه تحقیقات سازمان ملل در مورد قطعات موشکهایی که توسط حوثیهای یمن به عربستان شلیک شده است را ارائه می‌دهد و تأکید می‌کند که این تحقیقات نشان می‌دهد این موشکها ساخت ایران بوده و حتی تاریخ ساخت برخی از آنها به بعد از تصویب قطعنامه ۲۲۳۱برمی گردد که در آن از رژیم ایران خواسته شده بود پروژه موشکی خود را متوقف کند.

در قسمت دیگری از گزارش دبیرکل به یکی دیگر از موارد نقضی که در ضمیمه «B» قطعنامه ۲۲۳۱آمده است اشاره شده و از سفرهای قاسم سلیمانی به عراق ابراز نگرانی شده است.

در ادامه این جلسه مایکل پمپئو وزیر خارجه آمریکا خطاب به جلسه گفت:

۲روز پیش امیر حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران گفته است که ایران می‌تواند موشکهای با بیش از برد ۲۰۰۰هزار کیلومتر بسازد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به قطعنامه پیشین شورای امنیت در مورد پروژه موشکی رژیم ایران گفت از سال ۲۰۱۶به ایران گفته‌ایم که آزمایشهای موشکی‌اش را متوقف کند. در قطعنامه ۲۲۳۱از ایران خواسته می‌شود که هیچ اقدامی در رابطه با آزمایشهای موشکی نکند. اما رژیم ایران پروژه موشکی خود را بعد از توافق اتمی نه تنها متوقف نکرده بلکه گسترش داده است.

مایک پمپئو تأکید کرد سرعت آزمایشها موشکی رژیم افزایش یافته است. در ژانویه ۲۰۱۷رژیم موشکهایی را تست کرد که نشان می‌دهد توان حمل کلاهک هسته‌یی را دارند.

رژیم ایران موشکهای بالستیک خود را صادر کرده است و به حوثی‌های یمن داده است. رژیم ایران همچنین به میلیشیای تحت کنترلش در عراق موشک می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: هیچ‌کس نمی‌تواند منکر شود که رژیم ایران در حال نقض قطعنامه ۲۲۳۱است. سؤال این است که ما چه کاری انجام می‌دهیم تا جلوی این فعالیتها که هم جان شهروندان خودمان و هم امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد را بگیریم.

مایک پمپو تأکید کرد: باید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران تداوم یابد. توافق اتمی باعث بازگشت رژیم ایران به جامعه جهانی نشد. فقط سپری شد تا رژیم ایران بتواند در پشت آن اعمالی را که خطری برای جامعه جهانی به‌دنبال دارد ادامه بدهد. تنها فرق این است که بعد از توافق اتمی رژیم ایران پول بیشتری برای ادامه این سیاست داتش.

وزیر خارجه آمریکا افزود: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ایستاد. آنها اصلی‌ترین قربانیان اعمال رژیم ایران هستند.