جواد ظریف:‌ ایران یک دموکراسی مانند فرانسه است

۱۳۹۷/۱۰/۳

جواد ظریف

جواد ظریف وزیر خارجه آخوندها طی مصاحبه‌یی با لوپوئن فرانسه در پاسخ به سؤالی در باره بحران روابط میان فرانسه و رژیم ایران بعد از توطئه سوءقصد به گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس توسط رژیم آخوندی، به‌نحو مضحکی ادعا کرد که: ایران یک کشور دیکتاتوری نیست که فقط یک نفر به اسم آن حرف بزند. ایران کشوری است هم‌چون فرانسه. یک دموکراسی است یا جریانهای مختلفی که (می آیند) و عبور می‌کنند و نظرات مختلفی درباره مسایل دارند!

وزیر خارجه آخوندها در یک پشتک و واروی آخوندی در جواب سؤالی در مورد اسراییل از فرط استیصال پس از گِل گرفته شدن تنور جنگ ضدمیهنی با شعار «فتح قدس از طریق کربلا» توسط ارتش آزادیبخش ملی ایران گفت: ما چه موقع گفتیم که اسراییل را نابود می‌کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ‌کس چنین حرفی نزده است.

سؤال: رئیس‌جمهور سابق... محمود احمدی‌نژاد در سال ۲۰۰۷؟

جواب ظریف: نه، وی نیز چنین حرفی نزده است. وی حرف امام (خمینی) را یادآوری کرد که گفته بود: " اسراییل از صفحه روزگار محو خواهد شد ". وی نگفته بود که " می‌خواهد آن‌را نابود کند! ". وی گفته بود که اسراییل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد.

ولی آمریکایی‌ها یک هدف مشخص و دقیق از این تحریمها دارند. یکی از این اهداف، اعمال فشار روی مردم است. لذا باید از این‌که نشان می‌دهند در کنار مردم ایران هستند دست بردارند. هدف دیگر تغییر سیاست‌های ما است که به این هدف نخواهند رسید.

من فکر می‌کنم که اروپایی‌ها تلاش‌هایی کرده‌اند ولی آمادگی این را ندارند که بهای آن‌را بپردازند. آنها می‌خواهند شنا کنند بی‌آن که خیس شوند.

سؤال: ورای پرونده هسته‌ای، روابط فرانسه و ایران، بعد از سوءقصد خنثی شده علیه تجمع سازمان مجاهدین خلق ایران در ویل پنت و اتهام به ایران که این کار به سفارش آن صورت گرفته است. تا حد زیادی دچار مشکل شده است. فرانسه در تهران سفیر ندارد و هیچ نماینده‌ای هم از تهران در پاریس حضور ندارد. آیا می‌توان از بحران (در روابط) سخن گفت؟

جواب ظریف:..... ........ فرانسه نباید به‌عنوان پناهگاه تروریست‌ها مورد استفاده قرار گیرد (تهران بر این نظر است که مجاهدین خلق تروریست می‌باشند- توضیح سردبیر). کسانی که بیش از ۱۲۰۰۰سوءقصد تروریستی در خاک ایران انجام داده‌اند..............

ایران یک کشور دیکتاتوری نیست که فقط یک نفر به اسم آن حرف بزند. ایران کشوری است هم‌چون فرانسه. یک دموکراسی است یا جریانهای مختلفی که (می آیند) و عبور می‌کنند و نظرات مختلفی درباره مسایل دارند.............