حضور مایک پمپئو در جلسه شورای امنیت درباره آزمایش موشکی رژیم ایران

۱۳۹۷/۰۹/۲۱

شورای امنیت ملل متحد

شورای امنیت ملل ‌متحد امروز چهارشنبه ۲۱آذر۹۷ درباره توافق هسته‌یی رژیم ایران تشکیل جلسه خواهد داد.

مایک پمپئو در این نشست به تهدیدات برنامه موشکی رژیم ایران اشاره خواهد کرد. این نشست در حالی برگزار می‌شود که ده روز پیش مایک پمپئو، گفت: رژیم ایران دست به آزمایش یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی زده، است. این آزمایش موشکی باعث شد تا شورای امنیت سازمان ملل متحد، پشت درهای بسته، درباره برنامه موشکی رژیم ایران تشکیل جلسه دهد.

هفته پیش برایان هوک بخشی از موشک و تجهیزات ارسالی ایران برای گروه‌های شورشی و تروریستی را نمایش داد و گفت ادعای ایران درباره دفاعی بودن برنامه موشکی، دروغ است.

این آزمایش موشکی با واکنش منفی فرانسه و بریتانیا هم مواجه و در نهایت سبب شد تا شورای امنیت سازمان ملل متحد، پشت درهای بسته، درباره برنامه موشکی ایران تشکیل جلسه دهد.

خبرگزاری فرانسه روز ۲۰آذر۹۷، گزارش داد رژیم ایران آزمایش موشکی را تأیید کرد.

پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، سرکرده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در گفتگو با خبرگزاری سپاه پاسداران موسوم به فارس گفت: «ما تست‌های موشکی‌مان را انجام می‌دهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود.»

خاطرنشان می‌شود وزیران خارجه آمریکا، فرانسه و آلمان آزمایش موشکی رژیم ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت دانستند مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت این آزمایش یک موشک میان‌برد بالستیک بوده که قابلیت حمل کلاهک‌های چندگانه دارد.

آزمایش موشکی رژیم ایران با موجی از محکومیتهای بین‌المللی روبه‌رو شد. آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان این آزمایش موشکی را محکوم کردند.

برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا، ضمن محکوم‌ کردن آزمایش موشکی رژیم در نقض قطعنامهٔ ملل متحد، به توطئه‌ تروریستی این رژیم علیه گردهمایی مقاومت ایران در پاریس اشاره کرد و گفت: «(رژیم) ایران موشکهایی را پرتاب کرده که توانایی حمل چند کلاهک‌، از جمله کلاهک اتمی دارد. حکومت ایران مدعی است که آزمایش موشکی آن ماهیت تماماً دفاعی دارد. چگونه می‌شود که حکومت اصلی حامی تروریسم در جهان، از ادعای دفاعی صحبت کند؟! آیا توطئهٔ بمب‌گذاری در پاریس هم دفاعی بود؟آیا تلاش برای سوءقصد در دانمارک نیز دفاعی بود؟ آیا قاچاق موشک برای حوثی‌ها در یمن به‌منظور حمله به عربستان و امارات دفاعی است؟ آیا پناه‌دادن به القاعده دفاعی است؟».

برایان هوک، تأکید کرد: شورای امنیت ملل ‌متحد به رژیم ایران گفته است آزمایش و توسعهٔ موشکهای بالستیک را متوقف کند و (این رژیم) هم‌چنان شورای امنیت را به چالش می‌کشد..ادامهٔ آزمایش و توسعهٔ موشکهای بالستیک (توسط رژیم) ایران نشان می‌دهد که توافق با (رژیم) ایران، این رژیم را آن‌طور که برخی امیدوار بودند، مدره نکرده است.

مسئول گروه اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا تأکید کرد: ما خواهان اقدامِ اتحادیهٔ اروپا در رابطه با تحریم‌هایی هستیم که برنامهٔ موشکی (رژیم) ایران را هدف قرار بدهد.

مطالب مرتبط: