دستگاه قضایی جبل‌الطارق حکم توقیف نفتکش رژیم ایران را دو هفته دیگر تمدید کرد

۱۵ تیر ۹۸

دادگاه عالی جبل الطارق بعد ازظهر جمعه ۱۴تیرماه توقیف نفتکش رژیم ایران را دو هفته دیگر تمدید کرد.

خبرگزاری رویترز به‌ نقل از یک مقام رسمی دولت محلی جبل‌الطارق نوشت شمار خدمه حاضر در کشتی ۲۸نفر است. بیشتر این افراد هندی هستند و چند پاکستانی و اوکراینی نیز در میان آنان به چشم می‌خورند.

خبرگزاری رویترز از قول سخنگوی دولت محلی جبل‌الطارق گزارش داد مصاحبه‌یی با خدمه نفتکش توقیف شده به‌عنوان شاهد انجام شده است.

مقامهای دریانوردی پاناما اعلام کردند نفتکش گریس۱متعلق به رژیم آخوندی که توسط تفنگداران دریایی انگلستان توقیف شد از ۲۹مه دیگر در لیست ثبت نام کشتیرانی پاناما وجود نداشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامهای پاناما در مورد این‌که چرا گریس ۱با پرچم پاناما سفر می‌کرده است گفتند پاناما بعد از دریافت یک اخطار که این نفتکش در تأمین مالی تروریست نقش داشته یا با آن مرتبط است، آن را از لیست کشتی‌های ثبت شده خود حذف کرده است. این نفتکش متعلق به رژیم آخوندی و حامل نفتی بود که رژیم برای بشار اسد ارسال کرده بود و روز پنجشنبه در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد.

پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت رژیم برآشفتگی خود را از توقیف نفتکش رژیم ایران توسط نیروی دریایی انگلستان در جبل الطارق نشان داد و تهدید کرد وظیفه دستگاههای مسئول توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

وی افزود: انگلستان اگر نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاههای مسئول،اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

رویترز روز ۱۳تیرماه نوشت: اگر اثبات شود که نفتکش رژیم ایران، حامل نفت برای رژیم سوریه بوده، علاوه بر نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، تحریم نفتی آمریکا علیه رژیم ایران را نیز نقض کرده است.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان از اقدام مقامات جبل‌الطارق در توقیف نفتکش حکومت آخوندی استقبال کرد. سخنگوی نخست‌وزیر انگلستان گفت: توقیف این نفتکش «پیام روشنی» است مبنی بر این‌که نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا «غیرقابل قبول» است.

جوزپ بورل، سرپرست وزارت‌خارجه اسپانیا گفت: توقیف نفتکشی که از ایران حرکت کرده بود، پس از ارائه درخواست آمریکا از انگلستان صورت گرفته است.

داده‌های نهادهای نقشه برداری نشان می‌دهد، نفتکش رژیم ایران به جای عبور از کانال سوئز، مسیری بسیار طولانی را در اطراف دماغه امید نیک در جنوب آفریقا طی کرده است.

رسانه‌های خبری همچنین به‌ نقل از کارشناسان دریایی گزارش دادند، رژیم ایران ممکن است برای دور زدن تحریم‌ها، قصد داشته با انتقال نفتکش به آبهای سوریه، نفت این کشتی به یک کشتی دیگر برای فروش به کشورهای اروپایی منتقل کند.

حکومت آخوندی در واکنشی ذلیلانه در پی توقیف نفتکش رژیم توسط نیروی دریایی انگلستان، سفیر این کشور را احضار کرد.

سخنگوی وزارت‌خارجه حکومت آخوندی اعلام کرد: در پی توقیف غیرقانونی یک نفتکش جمهوری اسلامی در تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان، سفیر این کشور در تهران به وزارت‌خارجه احضار شد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه ۱۴تیر ۹۸از اقدام انگلستان در توقیف یک نفتکش رژیم ایران که حامل سوخت برای رژیم جنایتکار اسد بود، استقبال کرد.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: انگلستان ابرنفتکش «گریس۱» را که با نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال حمل نفت ایران به سوریه بود، متوقف کرده است. آمریکا و متحدان ما به رژیم‌های تهران و دمشق اجازه نخواهند داد از این تجارت غیرقانونی سود ببرند.