قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در محکومیت سرکوب اقلیتها و نقص کنوانسیونهای بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران

۱۳۹۷/۰۹/۲۳

کنگره آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه شب ۲۱آذر۹۷ قطعنامه جدیدی را به اتفاق آرا تصویب کرد. این قطعنامه توسط الیوت انگل، ایلیانا رزلهتینن و تد دویچ از اعضای دموکرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان تدوین شده بود.

بر اساس این قطعنامه آزار و اذیت سازمان‌یافته دولتی شهروندان بهایی در ایران و همچنین تداوم نقض کنوانسیون بین‌المللی حقوق‌بشر توسط رژیم محکوم شده است.

این قطعنامه از دونالد ترامپ و وزارت امور خارجه آمریکا می‌خواهد تا تداوم نقض حقوق‌بشر توسط دولت ایران را محکوم کند و خواستار آزادی فوری کلیه زندانیانی شود که تنها به‌دلیل دین و مذهب خود زندانی هستند.

این قطعنامه همچنین از دولت آمریکا می‌خواهد مقام‌هایی که حقوق‌بشر را در ایران نقض می‌کنند، مورد تحریم قرار دهد.

ایلیانا ررلهتینن، در بیانیه‌یی گفته است: ما می‌بایست با جدیت تمام تحریمها را اجرا کنیم تا نقض حقوق‌بشر متوقف شود و کسانی که مسئول چنین اقداماتی هستند تحت تعقیب قرار گیرند.

در این بیانیه همچنین آمده است: اعضای جامعه بهایی اغلب از سوی حکومت ایران مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و حقوقشان نقض می‌شود از جمله بازداشت‌های خودسرانه، ممنوعیت کسب و کار، تخریب گورستانها و اماکن مقدس.

ایلیانا رزلهتینن در ادامه گفته است: با مصوبه امروز، کنگره آمریکا برای کسانی که در ایران در رنج هستند پیام قاطعی می‌فرستد و روشن می‌کند که کسانی که مسئول این آزار و اذیت هستند پاسخگو خواهند شد.

لازم به یادآوری است که وزارت‌خارجه آمریکا روز ۲۰آذر۹۷ در صفحه توئیتر خود به‌ مناسبت روز جهانی حقوق‌بشر از زندانی بودن حدود ۸۰۰زندانی مدافع حقوق‌بشر در ایران تحت حاکمیت آخوندها ابراز نگرانی کرد. در این پیام از جمله آمده است:‌ «در این روز جهانی حقوق‌بشر یاد زندانیان ایران را که برای حفاظت از حقوق و آزادیهای هموطنانشان تلاش کرده‌اند، گرامی میداریم»

مجمع عمومی سازمان ملل ‌متحد در آخرین قطعنامه خود به «وخیم‌تر شدن وضع حقوق‌بشر در ایران» اشاره و اعلام کرد در یک سال گذشته سرکوب روزنامه‌نگاران، کاربران شبکه‌های اجتماعی و معترضان در ایران افزایش پیدا کرده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین روز ۱۸‌ آذر۹۷ در پیامی توئیتری به‌ مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت سران رژیم ایران و شخص خامنه‌ای و فساد در دستگاه حکومتی ایران اشاره کرد. و نوشت: «امروز روز جهانی مبارزه با فساد است. با تأسف برای مردم ایران، حکومت آنها مملو از ریاکاران فاسد است. یکی از آنها خامنه‌ای است که یک صندوق سرمایه معاف از مالیات با میلیاردها دلار ثروت دارد.»

وزارت‌خارجه آمریکا در پیام خود نوشت: خامنه‌ای املاک اقلیت‌های دینی را می‌بلعد و بعد پول نقد را به سپاه پاسداران منتقل می‌کند.

وزارت‌خارجه آمریکا در ادامه پیام خود به صادق محصولی اشاره کرده و نوشته است:

«در روز مبارزه با فساد، مردم ایران دلیل بسیاری برای دلسردی دارند. دولت ایران مملو از ریاکاران است. صادق محصولی را بشناسید. سردار میلیاردر[سپاه پاسداران]. بنوعی او راه‌کاری برای به‌دست آوردن قراردادهای سودآور و پول ساز ساختمانی و نفتی از تجارت‌های سپاه پاسداران داشته است. او در حال حاضر میلیاردها ثروت دارد.».

وزارت‌خارجه آمریکا همچنین از آخوند مکارم شیرازی به‌عنوان یکی از افراد فاسد و ریاکار دیگر با نام "سلطان شکر" نام برده است. و نوشت: او با پر کردن بازار با شکر وارداتی گران قیمت، ایرانیها را از کار بیکار کرد و میلیون ها دلار سود کرد.

پمپئو ماه گذشته نیز در پیامی در توئیتر خود در رابطه با صدماتی که رژیم آخوندی به مردم ایران زده است نوشت: آمریکا در کنار مردم ایران با آنها ابراز همبستگی می‌کند.

توئیت مایک پمپئو:

«ایالات متحده با ایستادن در کنار مردم ایران با آنها ابراز همبستگی می‌کند. مردم ایران پس از گذشت تقریباًً ۴٠سال بیشترین صدمه را از سوء مدیریت و فساد اقتصادی خورده‌اند. برخلاف آنچه رژیم ایران می‌گوید، تحریمهای ما شامل فروش غذا، محصولات کشاورزی، دارو، و تجهیزات پزشکی نمی‌شود».